Pol’s Gıda Lojistik Problemini Nasıl Çözdü?

İçindekiler

Pol’s Gıda fabrikası Karaman, Ermenek’te bulunan Freeze Fresh, Helvart ve Pol’s Gurme markaları ile sürdürülebilir tarımla sağlıklı gıda ürünleri üreten bir marka. Ermenek gibi küçük bir ilçede ürettiği bu ürünlerini tüm Türkiye’ye ulaştırıyor. İlk yılında gönderimlerini Ermenek’ten yapan Pol’s, sonrasında e-ticaretteki satış hacminin artması, sipariş operasyon süreçlerinin çok zaman alması ve küçük bir ilçeden gönderim yapılmasının dezavantajları sebebiyle farklı bir arayışa itti. Arayışlar sonucunda firma, Oplog ile iş birliğine başladı.

Oplog e-ticaret lojistiği alanında hizmet veren müşterilerinin ürünlerini kendi adına depolayan, paketlemesini ve gönderimini yapan bir firma. Pol’s Gurme bu sayede tüm lojistik süreçlerini Oplog’a teslim etmiş oldu. Bu firmalara 3PL (3. Parti Lojistik) firmaları denmektedir.

3PL Nedir?

3. parti lojistik e-ticaretteki operasyonel süreçlerinizi dış kaynak olarak kullanmanıza ve sonrasında işinizin diğer bölümlerine odaklanmanıza olanak tanıyan bir hizmettir. 3. parti lojistik firmaları kargo gönderim işinden daha fazlasını yapmaktadır. Ürünlerinizin depolama, paketleme, kargolama ve iade süreçlerini de yönetmektedir. Sitenize giren bir müşteri siparişini verdiği andan itibaren müşteriye teslim edilene kadar olan süreci bu lojistik firmaları yönetmektedir.

3PL’in Avantajları

Yüksek Operasyonel Verimlilik:

Dağıtım ağlarının artan karmaşıklığı, her işletmenin gelişmesi mümkün olmayan özel hizmetler gerektirir. 3PL sağlayıcıları, tedarik zincirinde ve dağıtım ağında toplama ve paketleme ile paketlerin takibi ve güvenliği dahil olmak üzere çeşitli görevleri gerçekleştirmeyi kolaylaştıran özel araçlara ve yazılımlara sahiptir. Bu sayede işletmeniz ile bu alanlara yatırım yapmak yerine temel işlerinize odaklanabilirsiniz.

Operasyonel İş Gücü ve Maliyetlerin Azaltılması:

E-ticaret siparişlerinizin lojistik kısmını bu işi iyi bilen bir firmaya devretmeniz firmanızdaki iş gücünü farklı bir alana harcayabileceğiniz anlamına gelmektedir. Lojistik kısmındaki maliyet ve iş yükünden kurtularak siz de kendi uzmanlık alanınıza daha çok yatırım yapabilirsiniz.

Dağıtım ve İadelerde Yüksek Verimlilik:

E-ticaret siparişlerinizin hızlı teslimatı müşteri memnuniyeti için oldukça elzemdir. İşinde uzman 3PL bir firma ile çalıştığınızda siparişlerin teslimatlarında iyileşmeler gözlemleyeceksiniz. Aynı zamanda doğru ürün gönderimi ve iyi paketleme sayesinde de iade sayılarınızda da azalma yaşayabilirsiniz.

3PL’in Dezavantajları

Daha Az Kontrol Kabiliyeti:

Lojistik yönetimi konusunda dışarıdan bir firma ile çalıştığınızda kontrolünüzün bir kısmını kaybedersiniz. 3PL firmanızın bu sorumlulukları eksiksiz yerine getireceğinden emin olmalısınız. Ürünlerinizin depoda nasıl muhafaza edileceği hangi kargo firması ile çalışacakları gibi konuları önceden netleştirmeniz gerekmektedir.

Entegrasyon Zorlukları:

E-ticaret sitenizden gelen siparişin doğru bir şekilde 3PL firmasına aktarılması elzemdir. Entegrasyonda yaşanabilecek sıkıntılar müşterilerinize yanlış siparişlerin gitmesine ve sonrasında yaşanabilecek müşteri memnuniyetsizliği gibi daha büyük sorunları beraberinde getirebilir.

İadelerde Yaşanabilecek Sıkıntılar:

E-ticaret alanında, 3PL’lere iadeler gibi müşteriyle yüz yüze olan hassas sorunları dışarıdan temin etmek sorunlu olabilir. Bununla birlikte, bazı şirketler bu sorunun üstesinden gelmek için özel olarak tasarlanmış çözümler geliştirmiştir.

Oplog’un Pol’s Gurme’ye Sağladığı Avantajlar Neler Oldu?

Pol’s Gurme Oplog ile çalışmaya başladıktan sonra depolama, kolileme, siparişleri kargoya teslim etme ve sipariş takibi süreçlerini yönetmeyi bıraktılar. Bu süreçlerin uzman bir ekip tarafından yönetiliyor olması da sipariş teslim sürelerinin azalmasına ve müşteri memnuniyetinin artmasına neden oldu. Pol’s Gurme lojistik süreçlerine ayırdığı para ve insan kaynağını, üretim tarafına aktardı. Bu süreçte Pol’s Gurme ayrıca yeni ürünler geliştirmeye de başladı. Aslında 3. parti bir lojistik firması ile çalışarak müşterinin ihtiyacı olacak çözümlere daha çok yatırım yapmaya başladı.

Pol’s Gurme sadece kendi e-ticaret sitesinin gönderileri haricinde Trendyol ve Hepsiburada gibi pazaryerlerinin gönderilerini de Oplog aracılığı ile yapmaktadır. Oplog ile çalışarak pazaryerlerinde yaşanabilecek kota sorunları, kargo firmasının ürünleri teslim almaması gibi sorunların da önüne geçilmiş oldu.