Performance Max Reklamı Nedir?

Performance Max; maksimum performans olarak da bilinen, Google Ads’in makine öğrenimi ve yapay zeka teknolojilerinden yararlanarak tüm envanterlere tek bir kampanya ile erişebileceğiniz reklam türüdür. Performans max ile doğru hedef kitleye daha kolay ve az maliyet ile ulaşabilir, elde ettiğiniz dönüşümleri arttırabilirsiniz.  

Performance Max Reklamı Ne İşe Yarar?

Dijital reklamlarda başarının en önemli kısmı doğru hedef kitleye doğru reklamları göstermektir. Günümüzde rekabetin ve dijital kullanıcı sayısının hızla artmasıyla, doğru hedef kitleyi tespit etmek ve bu kitleye doğru reklamları göstermek gün geçtikçe zorlaşmaya başladı. Performance max kampanyası işte tam da burada devreye giriyor. 

Maksimum Performans kampanyası, belirlediğiniz dönüşüm hedeflerine göre Akıllı Teklif özelliği ile reklam performansını gerçek zamanlı olarak kanallar arasında optimize ederek daha fazla dönüşüm elde etmenizi sağlar.

Performance Max Kampanyasının Avantajları

 • Tamamen performans odaklı çalışan bir kampanya olması sebebiyle dönüşüm veya dönüşüm değerini artırır.
 • Bütçenizi en verimli şekilde kullanarak, dönüşüm maliyetlerinizi düşürür.
 • Google’ın tüm envanterlerinde tek bir kampanya ile reklamlarınız yayınlayabilir ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz.
 • Makine öğrenimi ve yapay zeka sayesinde sizin için en doğru optimizasyonu sağlar. 
 • Kampanya özelinde analizlere ulaşarak performansınız ölçebilir ve bu veriler ışığında stratejinizi geliştirebilirsiniz.

Performance Max Reklamı Nerelerde Gösterilir?

Kaynak:Google

Reklamlarınız Google envanterinde gösterilebilecek tüm alanlarda, dönüşüm hedefleriniz doğrultusunda optimize bir şekilde gösterilir. 

 • Arama Ağı
 • Görüntülü Reklam Ağı
 • YouTube
 • Keşfet
 • Gmail
 • Haritalar

Burada önemli olan konu bu envanterlere uygun olan ögeleri sağlamanız gerekiyor. Görüntülü reklam alanları için görseller, Youtube’ta reklamlarınızın gösterilmesini istiyorsanız videolarınız ve ürünlerinizin bu reklamlarda potansiyel müşterilerin karşısına çıkmasını istiyorsanız da Merchant Center hesabınızı Google Ads hesabınıza bağlamanız gerekiyor. 

Performance Max Reklamını Kimler Kullanmalı?

Performance max kampanyaları çok geniş bir kitleye hitap etmektedir. Tek bir kanalla sınırlı (sadece arama ağı reklamı verenler vb.) olamayan, hedef dönüşümleri arttırmak isteyen ve Google’ın tüm reklam kanallarına tek bir kampanya ile erişmek isteyen herkes Performance Max kampanyalarını tercih edebilir. 

Özellikle dönüşüm odaklı bir kampanya modeli olmasından dolayı, e-ticaret firmaları için doğru seçim olacaktır. 

Performance Max Reklamı Nasıl Kurulur?

Kampanya Hedefi

 • Öncelikle bir kampanya hedefi seçmelisiniz. Performans Max kampanyasını kullanmak için “Satış”, “Potansiyel müşteriler”, “Web sitesi trafiği”, “Yerel mağaza ziyaretleri ve tanıtımlar” ya da “hedef kılavuzu olmadan bir kampanya oluşturun” seçeneğini seçebilirsiniz. Amacınıza yönelik bir hedef seçmeniz sadece Performans Max kampanyası için değil kuracağınız tüm kampanyalar için önemli bir konu. Burada bir kampanya hedefi seçerek Google’a amacımızın ne olduğunu bildirmiş oluyoruz. Bu sayede kampanyamız bu amaca yönelik çalışmaya başlıyor. Şimdi bir e-ticaret firması için bu kampanyayı kuruyormuş gibi yapıp satış hedefini seçiyoruz.

Alt tarafta kampanya türü seçmemiz isteniyor. Maks. Performans kampanyasını seçiyoruz. Sonrasında dönüşümleri izleyebilmek için bir dönüşüm işlemi seçmemiz gerekiyor. Dönüşümleri kurmayı başka bir yazımızda anlatacağız ancak şimdi bir dönüşüm işlemine sahip olduğumuzu varsayarak kampanyamıza bir isim veriyoruz ve devam ediyoruz.

Bütçe ve Teklif Verme

Bu ekranda günlük bütçemizi ve teklif stratejimizi seçiyoruz. Günlük bütçeniz için karar veremiyorsanız çok yüksek olmayan bir bütçe ile başlayıp kampanya ilerleyişine göre bütçenizde artışa gidebilirsiniz. Teklif stratejisinde başlangıçta dönüşümler’i seçerek ileride dönüşüm değerleriniz ve dönüşüm maliyetlerini inceleyerek, kampanya hedefinizi “dönüşüm değeri” olarak değiştirip bir hedef ebm (edinim başı maliyet) belirleyebilirsiniz. 

Kampanya Ayarları

Kampanya ayarları ekranında reklamınız gösterilmesini istediğiniz konumu ve hangi dilde konuşan insanların karşısına çıkmak istediğinizi seçebilirsiniz. Diller kısmı bazen yanlış anlaşılabiliyor. Burada reklamın dilini değil, hedef kitlemizin kullandığı dili seçiyoruz. 

Bu ekranda diğer performans max kampanyasına özel olan kısım Nihai URL genişletmesi. Google sağladığımız url ile web sitemizi tarayarak hedefimize en uygun açılış sayfalarını belirler ve bu sayfalarla eşleşen anahtar kelimelerde, Google arama sonuçlarında reklamımız gösterir. Bu sebeple web sitemizde hedefimize uygun olmayan sayfaları (blog, hakkımızda vb. ) hariç tutmamız gerekiyor. Ya da istersek sadece belirlediğimiz url’leri de seçebiliriz.

Öğe Grupları

Geldik en önemli adıma. Kampanya ayarlarımızı tamamladıktan sonra öge grubu sayfasına geçiş yapıyoruz. Bu alanda kampanyamıza farklı öğeler ekleyerek aslında reklam kombinasyonları oluşturmuş oluyoruz. Yönergeleri takip ederek görsel, video, başlık ve açıklarmızı ekliyoruz. Bir Google Merchant Center hesabınız varsa yine bu sayfada ürünlerinizi ekleyebiliyoruz. Reklamınızın yayınlanması için en az; 1 yatay resim, 1 kare resim, 1 logo, 3 başlık, 1 uzun başlık, 2 açıklama girmeniz gerekiyor. Girilen öğe sayısını ne kadar arttırırsak, Google makine öğrenimi o kadar iyi çalışacak ve reklamın verimi artacaktır. 

Reklamınızın doğru hedef kitleye gösterilmesini ve performansını arttırmak için öğe grubu sayfasında kitle sinyali seçmemiz gerekiyor. Önceden kulandığınız ve performansından memnun olduğunuz kitleleri seçebileceğiniz gibi tamamen bu kampanyaya özel bir kitle de oluşturabilirsiniz. 

Uzantılar

Artık kampanyamızın son adımındayız. Uzantılar kısmından reklamınıza, site bağlantısı, açıklama metni, telefon, potansiyel müşteri formu gibi uzantıları ekleyebilirsiniz. Uzantı eklemek kampanya performansını artıracaktır. 

Özet

Son olarak özet sayfasında kampanyanızla ilgili tüm bilgileri görebilirsiniz. Önceki adımlarda bir hata yaptıysanız Google burada size uyarı verecektir. Çıkan uyarılara tıklayarak hangi adımda hata yaptığınızı görebilir ve düzeltebilirsiniz. Herhangi bir sorun yoksa artık kampanyayı yayınlamak için hazırsınız.

Benzer İçerikler

Google İşletme Hesabı Nedir?

Google İşletme Hesabı, işletmelerin çevrimiçi görünürlüğünü geliştirmelerine ve müşterilerle daha kolay iletişim kurmalarına yardımcı olan ücretsiz bir araçtır. Bu hesap

Dermojetin cirosu nasıl %200 arttı?

*Mail adresinize gönderelim