Google Shopping Gelecekte E-Ticareti Değiştirebilir mi?

İçindekiler

Google reklamlarını kullandığınız bir e-ticaret faaliyetiniz varsa Google Shopping reklamları ile oldukça yakın bir ilişkiniz olduğu tahmin edilebilir. Tıklama bazında fiyatları diğer reklamlara göre daha yüksek ancak satış etkisi bir o kadar fazla olan bu reklamlar, Google Express adı altında halihazırda ABD’de hizmet veren servis ile Google Shopping yakın gelecekte sadece reklam olmaktan çıkarak farklı bir kullanıma evrilebilir. 

Şu anda ülkemizde kullanıma açık olmasa da bazı öngörüler üzerinden Google Express hizmetini biraz irdeleyebiliriz.

Nasıl Kullanılabilir? 

Muhtemelen Google Shopping servisinin çalıştığı yapı üzerinden geliştirilecek olan Google Express servisi satıcıların Google Merchant Center üzerinden yönettiği bir kanal olacak. Google Shopping reklamları için Merchant Center üzerinden hesap oluşturarak XML linkleri veya spesifik sheetler ile ürün gönderebiliyoruz. Gönderdiğimiz bu ürünler ise Google Ads üzerinden kampanyalar oluşturarak reklam olarak öne çıkarılabiliyor. 

Aslında şu anda Merchant Center’da Google üzerinden ürün satabilmek için gerekli olan birçok bilgiyi hem satıcı hesabımız hem de ürünlerimiz özelinde tanımlayabileceğimiz farklı alanlar (kargo ve iade, vergi vb.) mevcut. Google Express servisi kullanıma açıldığında bu alanlar daha anlamlı ve satış için gerekli alanlar olacaklar. Günümüzde Merchant Center hesabı yönetmiş olanların Google Express konusunda efektif hizmet verebilmesi daha olası. 

Neleri Değiştirebilir? 

Öncelikle Google Express hizmetinin ülkemizde alışılagelmiş pazaryeri modelini ve e-ticaret sitesi algısını sarsması muhtemel. 

Bu yazının yazıldığı tarihte e-ticarette pazarlama konusunun iki en önemli aşaması Google ve Instagram’dan oluşuyor. Ya spesifik bir ürünü arayan kişiye arama sonuçlarında çıkacaksınız ya da tüketici dünyanın en çok kullanılan sosyal medya kanalı olan Instagram’da sörf yaparken onun önüne reklamlar veya Influencerlar aracılığıyla çıkacaksınız. 

Google Express hamlesiyle aracı sayısını azaltıyor ve tüketici aradığı ürünü Google’da bulup direkt Google üzerinden satın alabileceği için Hepsiburada, Trendyol, n11 gibi pazaryerleri başta olmak üzere e-ticaret sitesi faaliyetlerini riske atıyor olabilir. 

Express hizmetinin ve arama sonuçları sayfasının kişiselleştirme bazlı daha da geliştirilmesiyle arama sonuçlarında en doğru ürünü en doğru fiyatla tüketiciye gösterebilen Google e-ticarette aynı ordadoğuda olduğu gibi kartların yeniden dağıtılmasına sebep olabilir. 

Kimler Avantajlı Olacak? 

Dijital pazarlama konulu yazılarda veya konuşmalarda “İçerik, içerik, içerik!!” alt başlıklarına çok rastladık ve rastlamaya daha fazla maruz kalacağız gibi duruyor. Keza ürünü çok daha kolay ve güvenilir Google Express kanalından satın almaya meyilli olan tüketicinin algısı satın alma kararını verirken hangi marka daha tatmin edici (eğlenceli, duygusal veya epik vb.) içerik pazarlaması faaliyetinde bulunuyorsa ona yönelecektir. Dolayısıyla içerik pazarlamasını en iyi yapan markaların ürünleri tüketici tarafından daha çok aratılacaktır. 

Aynı zamanda n11 gibi pazaryerlerinden bildiğimiz ücretli öne çıkarma imkanı Google Express’te yer almaya kesinlikle devam eder diyebiliriz. 

İşletme anlamında bakacak olursak gelecekte aracıyı ortadan kaldırmaya dönük atılımların daha revaçta olduğunu görüyoruz. Google Express hizmeti de D2C faaliyetlere daha efektif bir kapı açabilir. Yani al-sat yapan değil ürünü üretenlerin daha geniş oyun alanı kazandığı bir platform olabilir.

Google Express için Pazarlama Nasıl Yapılabilir?

Günümüz dijital pazarlamasının büyük oyuncusu Instagram’ın rakip şirket olan Facebook’un bir servisi olduğunu bilmeyen yoktur. Bu iki şirket e-ticaret dönüşüm verilerini bile analytics araçları için doğru düzgün paylaşmaktan imtina ederken pazarlama anlamında birbirlerinin önünü efektif biçimde açmayacaklardır diye düşünmek kaçınılmaz oluyor. Burada öne çıkan günümüzde tek büyük mecra var; Youtube!

E-ticaretin en önemli problemi ürünü göstermek, denetmek ve hissetmek ise ürününüzü diğer kanallara oranla Youtube üzerinden satın aldırabilmek daha mümkün olacaktır.

Dijital pazarlama gelişmelerini takip ediyorsanız Google’ın shopping reklamları konusunda Youtube’da sürekli yeni şeyler denediğini görmek çok olası. Google’ın elindeki ve dünyadaki en büyük içerik pazarlaması alanı olan Youtube doğrudan Google Express satın almaları konusunda çok efektif çalışacaktır diyebiliriz. 

Kısaca özetlemek gerekirse; şimdiden Google Merchant Center, Shopping reklamları ve Youtube anahtar kelimelerine daha fazla odaklanmakta fayda var.

Hemen başlayalım!

E-ticaret operasyonunuzu birlikte büyütelim.


Sizi Arayalım

Hemen başlayalım!

Başarılarına dokunduğumuz markaları inceleyin.


başarılarımız

Google Shopping Gelecekte E-Ticareti Değiştirebilir mi?

Konusunda bizden destek almak istiyorsanız formu doldurun!