Site Nasıl Hızlandırılır? SEO Açısından Önemi Nedir?

Menu

site hızlandırma

Küreselleşen ve teknolojinin geliştiği günümüzde internet siteleri hayatımızda önemli bir yer kapsamaktadır. İnternet sitelerinin kullanıcılara sunduğu deneyim sitenin tercih edilmesinde önemli yer edinmektedir. Kullanıcıların siteyi ziyaret etmesi, sitede vakit geçirmesi ve eğer bir e ticaret sitesi ise ürün alımı yapması için site hızı çok önemlidir. Site hızı kullanıcıların siteyle ilk karşılaştığında ilk izlenimlerini etkileyecek önemli bir unsurdur. Arama motorları tarafından internette gezen kullanıcıların bir internet sitesi için ilk izlenimin 6 saniyede oluştuğunu söylenmektedir. Bu da site hızlandırmanın web siteler için ne kadar hayati bir konu olduğunu bizlere gösteriyor.

Bu bağlamda site hızı kötü bir site için kullanıcılarında kötü izlenim bırakması kaçınılmazdır. Özellikle son zamanlarda siteler hız konusunda sorun yaşamaktadır. Bu sorunu çözmek için internette farklı farklı yazılar bulunmaktadır ancak bu yazıların gerçekçi olmadığı ve site hızı sorunlarının devam ettiği geri bildirimlerde açıkça görülmektedir. 

Bu yazımızda site hızıyla alakalı sorun yaşayan site sahiplerinin kullanıcılarını kaybetmemesi ve yeni kullanıcılara iyi bir izlenim bırakması için site hızlandırma için yapılması gerekenleri söyleyeceğiz. Siz de sitenizi hızlandırmak istiyorsanız mutlaka yazımızı sonuna kadar okumalısınız.

Site Hızı Nedir?

Site hızı siteler için 2’ye ayrılmaktadır. Bu first paint dediğimiz ilk yükleme ve full paint dediğimiz tam yüklemedir. First paint kullanıcıların site ile ilk karşılaştığı görseller ve temalardır. Bu görseller ve temaların hızlı yüklenmesi kullanıcıların hızlı bir şekilde ilgisini çekmek açısından oldukça önemlidir. First paint kısmından sonra ise full paint dediğimiz sitenin tam olarak yüklenme kısmı bulunmaktadır. 

Bu kısımda ise sayfanın tam olarak yüklenmesinden bahsedilmektedir. Sayfanın tam olarak yüklenmesi demek kullanıcıların sitede hızlı bir şekilde gezmeye başlaması demektedir. İlk yüklemenin hızlı olması demek kullanıcıların sitede tutulması demektir. Tam yüklemenin hızlı olması demek ise kullanıcıların sitede gezmesi anlamına gelmektedir. Bu bağlamda site hızı hem ilk yükleme hem de tam yükleme anına gelmektedir.

Site hızı kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyen önemli bir faktör olduğu için SEO açısından da çok önemlidir. Site hızının kötü olması arama motorlarının siteyi üst sıralarda konumlandırmamasına neden olacaktır. Ayrıca SEO açısından önemli olan oturum süresi, hemen çıkma oranı, sayfa/oturum ve sayfa görüntüleme gibi site metriklerinin olumsuz etkilenmesine neden olacaktır. Bu metriklerin olumsuz etkilenmesi sitenin keywordlerde ki konumlarını direkt olarak etkileyecektir.

Site Hızının Önemi Nedir?

Site hızı kullanıcıların markanıza ve sitenize ilk izlenimini etkileyecektir. Eğer kullanıcılara hızlı bir site sunarsanız ilk izlenimleri siteniz için iyi olacaktır. ancak eğer kullanıcılara yavaş bir site sunarsanız ilk izlenimleri kötü olacaktır.

Site hızının kötü olması kullanıcıları kaybetmenize neden olacaktır. Yeni kullanıcı kazanmayacağınız gibi eski kullanıcılarınızı da kaybetmenize neden olacaktır.

Eğer bir e ticaret siteniz bulunuyorsa site hızınızın iyi olması e ticaret dönüşüm oranınızı olumlu bir şekilde etkileyecektir. E ticaret dönüşüm oranınızın yüksek olması aylık ve yıllık cironuzu olumlu yönde etkileyecektir.

Ancak kullanıcılara sunduğunuz kötü site hızı bunları tam tersi yönde etkileyeceği için hem cironuzu olumsuz etkileyecektir hem de e ticaret dönüşüm oranınızı etkileyecektir.

Site hızının kötü olması rakiplerinize karşı geri kalmanıza neden olacaktır. Eğer kullanıcılarınıza yavaş bir site ve kötü bir site deneyimi sunuyorsanız kullanıcılarınız sizin siteniz yerine rakiplerinizin sitesini ziyaret edecektir. Bu durumda rakipleriniz olumlu yönde etkilenirken siz olumsuz yönde etkileneceksiniz. Ancak site hızınızın iyi olması bu durumu tam tersine çevirdiği için rakiplerinizle daha kolay rekabet etmenizi sağlayacaktır.

Site hızınızın kötü olması dijital pazarlama çalışmalarınızı da olumsuz yönde etkileyecektir. Dijital pazarlama çalışmalarınızın sonrasında sitenize çektiğiniz trafik kötü site hızı yüzünden olumsuz yönde etkilenecektir. Bu da size fazla ve gereksiz bir reklam harcaması olarak dönecektir. Eğer dijital pazarlamada daha başarılı olmak istiyorsanız mutlaka site hızlandırma yollarını tercih etmelisiniz.

Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Site hızını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler şu şekildedir;

  • Gereksiz JS ve CSS dosyaları.
  • Daha önce indirdiğiniz SEO eklentileri ve temalar.
  • Önbellekte çalıştıramadığınız dosyalar
  • Optimize edilmemiş görseller
  • Anasayfa yapısının düzenlenmemesi.
  • Üçüncü parti araçlar

Yukarıdaki faktörler site hızının yavaşlamasına sebep olmaktadır.

Site Nasıl Hızlandırılır?

Site hızı düşük olduğu zaman site hızlandırmak için yöntemler aranmaya başlanmaktadır. Bu bağlamda site hızını olumlu yönde etkileyecek yöntemlerin bazılarını size anlatalım.

Alt yapınızın izin verdiği SEO eklentileri sayesinde site hızlandırma yapabilirsiniz. SEO eklentileri sitenizin optimize edilmesi ve gereksiz olan dosyaların silinmesini sağlayacaktır.

Sitenizde bulunan görsellerin optimize edilmesi sitenizi hızlandıracak bir diğer unsurdur.

Sitede kullandığınız tema site hızınızı direkt olarak etkilemektedir. Bu bağlamda site hızınızı olumlu yönde etkileyecek temalar kullanmanız daha doğru olacaktır.

Site hızını arttırmak istiyorsanız geç açılan dosyaları mutlaka ön bellekte açmaya çalışmalısınız.

JS ve CSS dosyalarını sıkıştırmak ve küçültmek site hızını iyileştirecek bir diğer unsur olacaktır.

Tema Seçimi

WordPress’de tema seçerken güncel olmasına dikkat etmelisiniz. Yeni çıkan tema veya yakın bir zamanda güncelleme almış bir tema kullanmalısınız.

WordPress Site Hızlandırma Eklentileri Nelerdir?

WordPress hızlandırma, seo eklentisi ile mümkün olmaktadır. Ancak wordpress hızlandırma yollarını maalesef kimse doğru bir şekilde göstermemiştir. Size wordpress hızlandırma işlemini yapabileceğiniz SEO eklentisi söyleyeceğiz.

WordPress Optimize

WordPress optimize sayesinde WordPress alt yapısına sahip olan sitenizin veri tabanını temizleyebilirsiniz. Ayrıca bu temizleme işleminin ardından veri tabanını optimize etmenize de yardımcı olacaktır. Bu sayede WordPress alt yapısına sahip siteniz önemli ölçüde hızlanacaktır.

Clean Options

Clean Option wordpress alt yapısına sahip olan siteniz için indirdiğiniz ancak kullanmadığınız eklenti ve tema tasarımlarının dosyalarını temizlemenizi sağlamaktadır. Siz eklentiyi veya temayı kaldırdığınız zaman veri tabanı kısmında bulunan dosyaları tamamen silmiş olmuyorsunuz. Bu noktada bulunan gereksiz dosyalar sitenizin yavaşlamasına neden olacaktır. Ancak Clean Options SEO eklentisi sayesinde bu gereksiz dosyaları temizleyebilirsiniz.

TinyPNG

TinyPNG web sitenize yüklediğiniz resimleri kolay bir şekilde optimize etmektedir. Yavaş olan web sitelerinin testini yaptığınız zaman karşınıza mutlaka yavaşlatan unsurların sitede bulunan görsellerin boyutları olduğunu açık bir şekilde görmekteyiz. Bu bağlamda web sitesinde bulunan resimleri optimize etmek ve WordPress hızlandırma yapmak için mutlaka TinyPNG’yi kullanmanız gerekmektedir.

Wp Super Minify

Wp Super Minify sayesinde sayfanızda önemli boyutlar kaplayan ve sitenizi yavaşlatan JS ve CSS dosyalarını hem bir araya getirirsiniz hem küçültürsünüz hem de ön belleğe alırsınız. Bu sayede önemli bir hızlandırma yapmış olursunuz.

WP Fastest Cache

WP Fastest Cache, web sitesinde bulunan HTML kodlarının büyük bir kısmını sıkıştırılmaktadır. Bu sizin sitenizi önemli ölçüde hızlandıracaktır.

W3 Total Cache

Bu eklenti sayesinde ise geç açılan dosyaları önbelleğe alarak çok daha hızlı bir yüklenme olanağı yakalarsınız.