Mailchimp Nedir? E-ticaret için Önemi Nedir?

Menu

E-mail marketing, kitleleriniz ile iletişim kurmanızı sağlar. Sitenizi ziyaret eden, telefon numarası, e-mail gibi bilgiler bırakan kişiler ile iletişiminizi devam ettirmek sürdürülebilir ticari faaliyetler için oldukça önemlidir. Kitlelere e-mail gönderebilmek için bazı araçlar kullanmak gerekmektedir. Bu araçlar içerisinde global anlamda öne çıkan birçok firma vardır. Mailchimp bunlardan biridir.

E-mail marketing ile kitlelerinizi bilgilendirebilir, tavsiyeler verebilir ve özel tekliflerinizi iletebilirsiniz. Kitlenize kişiselleştirilmiş e-mailler göndererek onların özel hissetmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda oldukça zahmetsiz, ucuz ve yatırım getirisi yüksektir. Dijital pazarlama stratejinizi oluşturmanızda ihtiyacınız olan ilk basamaklardan biridir.

Mailchimp ve e-mail marketing?

Mailchimp için bir toplu e-mail uygulaması demek yanlış olur. Mailchimp; küçük ölçekli işletmelere bir dijital pazarlama stratejisi kurgulamalarına yardımcı olan birçok kanallı dijital pazarlama uygulaması diyebiliriz. En yaygın kullanım alanı e-mail marketing için olsa da bunun yanında açılış sayfaları (landing page), yeni üye formları, sosyal medya postları gibi kampanya kurguları yapmanıza imkan sağlıyor.

Mailchimp nasıl kullanılır?

Mailchimp’in tercih edilmesinin sebeplerinden birisi de 2000 adet mail adresine kadar gönderim yapmanın ücretsiz olması.

Eğer küçük ölçekli bir işletmeyseniz Mailchimp ile hızlı kolay ve kişiselleştirilebilir e-mailler hazırlayabilirsiniz.

Kitlenizi segmentlere ayırabilir, farklı etiketler oluşturabilirsiniz. Kitlenizdeki kişilerin sadece mail adreslerini değil aynı zamanda isimlerini telefon numaralarını adreslerini, yaş, cinsiyet gibi özelliklerini de ekleyerek kişiye özel e-mailler yaratabilirsiniz.

Mailchimp ve entegrasyon

Mailchimp 300’den fazla uygulama ile entegre bir şekilde çalışabiliyor. Örneğin; WordPress altyapılı bir web sitesine sahipseniz bir eklenti aracılığıyla direkt olarak kitlenizi Mailchimp’e aktarabilirsiniz. Böylece sitenize yeni üye olan kişilere hoş geldin mesajı gönderebilirsiniz. Böyle bir eklenti sizin daha hızlı ve kolay çalışmanıza yardımcı olurken kitlenizdeki kişilerin bilgileri arasında bir karışıklık veya eklemeyi unuttuğunuz birisi olmayacaktır. Mailchimp ile bir Google Analytics entegrasyonu kurabilirsiniz. Bu sayede göndermiş olduğunuz e-maillerden gelen veriler hakkında daha sağlıklı yorumlar ve kararlar alabilme imkanını size sunacaktır.

Mailcihmp’te A/B testi

Mailchimp’in bir başka önemli özelliği ise A/B testi imkanı
sunması burada mailinizin başlığını, içeriğini gönderilme saatini gibi
özelliklerini değiştirerek farklı kombinasyonlar ile kitlenize gönderdiğiniz
maillerden hangisinin daha etkili olduğunu bulabilirsiniz. En fazla sekiz
farklı kombinasyon oluşturarak kitlenizi bölebilirsiniz.

Mailchimp’te e-mail marketing performanslarınızı inceleme

Mailchimp gelişmiş raporlama ekranları ile karşılaştırılabilir bir analiz imkanı sunuyor. Kendi sektörünüzdeki mail açma oranlarını, tıklama oranlarını görebilir ve performansınızı değerlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra mailinizi kimlerin açtığını, mailinizde yer alan linklere ne kadar tıklandığını, mailinizin hangi saat aralıklarında en fazla görüntülendiğini öğrenebilirsiniz. Eğer bir Google Analytics entegrasyonu yaptıysanız mailinizin dönüşüm oranını mailinizden elde ettiğiniz geliri görerek e-mail pazarlamanızın performansını ölçebilirsiniz.

Hemen başlayalım!

E-ticaret operasyonunuzu birlikte büyütelim.

Hemen başlayalım!

Başarılarına dokunduğumuz markaları inceleyin.

Mailchimp Nedir? E-ticaret için Önemi Nedir?

Konusunda bizden destek almak istiyorsanız formu doldurun!