Kozagourmet.com’da Şehir Bazlı Donuk Ürün Siparişi Kurgusu

Menu

e ticaret sipariş kurgusu

E-ticarette sipariş teslimatı önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebeple bazı e-ticaret sitelerinde farklı teslimat seçenekleri sunulmaktadır. E-ticaret siteleri bu alanda da birbirleriyle rekabet etmektedirler. Örnek olarak Amazon, Trendyol, Hepsiburada gibi pazaryerlerinin aynı gün teslimat, kendi ürünlerini satan bazı e-ticaret sitelerinde ise özel araçlar ile belirli bölgelere teslimat seçeneklerini görebiliyoruz. Koza Gıda da e-ticaret sitesi üzerinden gelen siparişleri kendi özel araçları ile teslim etmeye başladı.

Koza Gıda 1994 yılında kurulan ve Dünya’nın farklı ülkelerden getirilen 900’den fazla ürünün satışını yapan bir firma. Koza Gıda’nın e-ticarete giriş serüvenini ve e-ticaretteki gelişimini bir önceki yazımızda sizlere aktarmıştık. E-ticarete girdikten yaklaşık 1 yıl sonra kendi web sitesini kuran Koza Gıda, geçtiğimiz günlerde de kendi özel araçlarıyla siparişleri teslim etmeye başladı.

Kozagourmet.com Hayatına Nasıl Başladı

Koza Gıda e-ticarete başladığında sadece pazaryerleri aracılığı ile ürünlerini müşterileri ile buluşturuyordu. Dondurma, donuk pasta ve diğer donuk ürünlerin satışı pazaryerleri üzerinden yapmamaktaydı. Daha sonrasında Hepsiburada’da özel bir mağaza açarak   donuk ürünlerin satışını yapmaya başladık. Bu mağaza ile Koza Gıda sadece İstanbul içerisinde ve kendi araçlarıyla sevkiyat yapıyor.

Ancak pazaryerlerinin statik yapıları, pazaryerlerindeki satış maliyetleri ve pazaryeri mağazaları üzerinden donuk ürün teslimatının zorluğu Koza Gıda’yı bir e-ticaret sitesi açmaya itti. Koza Gıda’nın kendi dağıtım ağını kullanmak ve de donuk ürünleri kendi soğuk zincir araçları ile teslim etmek istemesi, dinamik bir e-ticaret sitesinin kurulmasını sağladı.

Kozagourmet.com’un Kurulma Aşamasındaki Zorluklar

Dinamik bir e-ticaret sitesinin kurulması, yanında bazı işlevsel ve yönetimsel zorluklar doğurdu. E-ticaret sitesinin operasyonel olarak yönetimini kolaylaştırmak için Dopigo’nun Ticimax entegrasyonu yapıldı. Dopigo’yu da Koza Gıda’nın erp sistemi ile entegre çalışmasını sağlandı. Bu entegrasyon pazaryeri ve e-ticaret sitesinden gelen siparişlerin erp sistemine, erp sisteminden gelecek olan fiyat ve stok bilgilerinin de tüm pazaryerleri ve e-ticaret sitesine aktarılmasına olanak sağlayacak şekilde kurgusu yapıldı.

Koza Gıda, İstanbul ve Antalya illerinde kendi dağıtım ağı ile donuk ürün satışı yaparken diğer illerde kargo firmaları ile donuk olmayan ürünlerin satışını yapmaktadır. İstanbul ve Antalya dışından birisi sipariş vermek istediğinde aslında satın alamayacağı ürünleri sepetine eklemesi müşteri memnuniyetsizliğine yol açabileceği gibi, e-ticaret sitesinin güvenilirliğini de zedeleyebilirdi. 

Müşteri deneyimini olumsuz etkilememek adına e-ticaret sitesi üzerinde şehir bazlı sipariş sistemi geliştirildi. Bu sayede İstanbul ve Antalya dışındaki şehirlerden bir sipariş verilmek istendiğinde bu müşterilere alamayacakları ürünlerin gösterilmesinin önüne geçildi.

Kozagourmet.com’da Şehir Bazlı Donuk Ürün Siparişi Kurgusu

Konusunda bizden destek almak istiyorsanız formu doldurun!