5 Points A Prendre En Compte Pour Les Publicités Google

Menu

google ads

Publicités GoogleLes annonces Google sont le réseau publicitaire le plus apprécié pour les activités publicitaires en ligne des utilisateurs individuels et professionnels qui souhaitent atteindre leur public cible. Les partenaires Google et tous ceux qui souhaitent lancer une campagne publicitaire sur YouTube, la plus grande plateforme de partage de vidéos au monde, peuvent augmenter leur visibilité avec des petits budgets dans les moteurs de recherche les plus utilisés au monde grâce à Google Ads. Selon les données d'Internet Live Stats, il y a 40 000 recherches par seconde sur Google, et avec Google Ads, vous pouvez faire connaitre votre marque auprès de vos clients potentiels dans le plus grand moteur de recherche au monde avec 3,5 milliards de recherches par jour. Google Ads ile bir günde 3,5 milyar arama yapılan dünyanın en büyük arama motorunda markanızı potansiyel müşterilerinizle buluşturabilirsiniz.

Quelles sont les publicités Google ?

Google a mis en place différents modèles publicitaires en mesurant les besoins des marques et les retours des utilisateurs. Google reklam modelleri sektörel ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitlendirilerek marka – müşteri etkileşiminin farklı yollarını reklam verenler için sunmaktadır. Publicités Google için arama ağı reklamları, görüntülü reklam ağı, alışveriş reklamları, yeniden pazarlama reklamları ve YouTube reklamları olmak üzere 5 farklı modelden bahsedilebilir. Bahsedilen reklam modellerine gelin hep birlikte göz atalım:

 • Arama Ağı Reklamları

Arama ağı reklamları, SERP adı verilen arama sonucu sayfalarında görüntülenen ve anahtar kelimelere reklam verilen bir modeldir. Reklam verenler, kullanıcılar tarafından arama yapılan anahtar kelime ya da kelimeler sonrası görüntülenen sonuçlar arasında “Ücretli sponsorlu reklam” başlığı altında markalarına yer verebilirler.

 • Görüntülü Reklam Ağı

Görüntülü reklam ağı, Google iş ortakları ile birlikte Gmail, mobil uygulamalar ve YouTube üzerinden hedef kitleye ulaşmak için kullanılan bir reklam modelidir. Bu reklam modelinde markalar; resim, metin ya da video kullanarak hedef kitleleri ile etkileşime geçmeyi hedeflerler. Bu reklam modelinde Google, kullanıcı ilgi alanlarından yaptığı geri dönüşler ile hedef kitle ile doğru reklamı buluşturarak bütçe optimizasyonu yanında markaların daha fazla etkileşim kazanmalarını sağlar.

 • Alışveriş Reklamları

Alışveriş reklamları, e-ticaret sitelerinin sık kullandığı ve satışı yapılan ürün veya hizmetlerin Google iş ortaklarında görüntülendiği bir reklam modelidir. E-ticaret siteleri bu reklam modelinden yararlanmak için Google Merchant Center hesabı kullanır. Bu hesap yardımı ile reklama çıkılacak ürün veya hizmetle ilgili görsel yüklenirken, fiyat ve istenen özellikler eklenerek reklam oluşturulabilir.

 • Yeniden Pazarlama Reklamları

Yeniden pazarlama reklamları, bir markanın geçmişte etkileşime geçtiği ziyaretçilerini hedefleyen bir reklam modelidir. Tüm Publicités Google için geçerli olan hedefleme, yeniden pazarlama reklamlarında da mükemmel kabul edilebilir. Bu reklam modelinde hedef, geçmişte bir siteden alışveriş yapmış ya da siteyi ziyaret etmiş hedef kitledir. Google iş ortaklarında bahsedilen hedef kitle ile reklam buluşturularak yeni etkileşimler kurulması hedeflenir.

 • YouTube Reklamları

YouTube reklamları, dünyanın en büyük video paylaşım platformu aracılığı ile hedef kitlesine ulaşmak isteyen markaların sıkça kullandığı bir reklam modelidir. Google, YouTube’u 2006 yılında satın aldı ve YouTube’a özel video formatında reklam modeli geliştirerek markalarına bir alternatif olarak sundu. Video başlangıçlarında ya da yayının herhangi bir zaman diliminde görüntülenen bu video reklamların etkileşim oranları oldukça yüksektir.

Google Reklamları Nasıl Verilir?

Etkili ve yüksek geri dönüş oranlarına sahip bir reklam kampanyası yürütmek isteyen herkesin ilk tercihi Publicités Google olmaktadır. Hedefleme, basit kullanımı ve dünyanın en çok kullanılan arama motorunda artan görüntülenme gibi artılar nedeniyle en çok kullanılan çevrimiçi reklamcılık platformunun Google olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Markalar ise doğru bir reklam kampanyasını 7 adımda oluşturabilirler. 7 adımda Google Ads reklam verme aşamalarının nasıl tamamlandığı merak ediyorsanız aşağıda paylaşılan başlıklara hemen göz atın:

 • Google Ads Hesabı Oluşturun

Google Ads akıllı kampanya başlatmanın ilk adımı hesap oluşturmaktır. Bu nedenle ilk olarak https://ads.google.com/ adresini ziyaret ederek Google Ads hesap açılış işlemlerini tamamlayın. Üyelik için Gmail hesabı istenmektedir. Eğer bir Gmail hesabınız yoksa, ilk olarak Google Mail hesabı oluşturun.

 • Anahtar Kelimenizi Belirleyin

Özellikle arama ağı reklam modelinden yararlanmak için anahtar kelime kullanmanız gereklidir. Bu modelde size tam, sıralı ve geniş olmak üzere üç farklı anahtar kelime eşleşme tercihi sunulur. Siz de bu eşleşme türlerini seçmeden önce reklamınızın hangi anahtar kelimede görüntülenmesini istediğinizi belirtmek için Google Ads anahtar kelime ekleme adımını tamamlayarak sürece devam edebilirsiniz.

 • Reklam Kampanya Ayarlarını Yapılandırın

Publicités Google başarısını “doğru hedefleme” becerisi sağlar. Doğru hedefleme içinse Google reklam ayarları optimizasyonu önemlidir. Kampanya ayarlarınızı reklam bütçenize, beklentilerinize ve hedef kitlenizin alışkanlıklarına göre yapılandırmanız gereklidir. Bir reklamın yayınlanma saati, gösterileceği konum ya da yayınlanacağı dil gibi basit ayarların sizi başarılı ya da başarısız yapabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

 • Metninizi Oluşturun

Müşteriniz vermiş olduğunuz reklamla karşılaştığında daha fazla etkileşim almak için reklam metninizi kurallara uygun oluşturmanız önemlidir. Publicités Google mesajınızı iletmek için size bir fırsat sunar ve sizin de bu fırsatı iyi değerlendirmeniz gereklidir. Açık ve anlaşılır, karmaşadan uzak, güçlü yanlarınıza odaklanmış ve harekete geçirici bir reklam metninin daha iyi etkileşim getirdiği pek çok başarılı kampanyada kanıtlanmıştır.

 • Uzantıları Düzenleyin

Reklam uzantıları, potansiyel müşterilerinize ulaşmanın en kestirme yolunu size sunar. Site bağlantısı, mesaj, uygulama, fiyat ve daha pek çok Google arama ağı reklamlarına eklenebilen uzantıları düzenleyin.

 • Dönüşümleri Oluşturun

Publicités Google ile kullanıcıya sunulan en cezbedici yanlardan birisi verilerin ölçülebilir olmasıdır. Sizin de kampanyanızın dönüşümlerini takip etmek için dönüşüm tanımlamasını tamamlamamış olmanız gerekir. Google Ads hesabında “Ölçüm” menüsü altında yer alan “Dönüşümler” sayfasını kullanarak entegrasyonu tamamlayabilirsiniz.

 • Faturalandırma Ayarlarını Tamamlayın

Verilen reklam hizmetinin faturalandırılabilmesi için ödeme ve şirket bilgilerinizi girmeniz gerekir. Bu bilgi girişleri ile reklam kampanyanız oluşturularak hedef kitlenizle buluşturulmaya başlar.

Google Reklamı Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Publicités Google yukarıda anlatıldığı gibi 7 adımda yayına alınabilir. Fakat başarılı olmak için sadece reklam vermek yeterli değildir. İyi bir dijital reklam kampanyasını Google üzerinden yönetmek için bazı detaylara dikkat etmelisiniz. Google reklamı verirken dikkat etmeniz gereken 5 nokta ise şu şekilde paylaşılabilir:

 • Reklam Verme Amacınızı Belirleyin

Reklam kampanyasını oluşturmadan önce kendinize “Neden reklam veriyorum?” sorusunu sorun. Bu soruya vereceğiniz yanıt reklam verme amacınızdır. Gerçekçi bir hedef belirlemek bütçenizi optimize etmenize de yardımcı olur. Google’dan etkileşim mi bekliyorsunuz, yoksa sadece hit çekmek mi istiyorsunuz? Bu soruya kesin yanıt vermeden kampanyanızı oluşturmak için harekete geçmeyin.

 • Hedef Kitlenizi Doğru Tanımlayın

Publicités Google, hedef kitle tanımlamasında başarılı filtreler ile işinizi kolaylaştırır. Siz de hedef kitlenizi doğru tanımlayarak reklamlarınızla kimlerin ilgilendiğini belirleyin. Konum, dil, cinsiyet, yaş ve daha pek çok kritere yönelik filtreler ile reklam-kitle tam uyuşmasını sağlamaya çalışın.

 • Fayda – Maliyet Analizine Önem Verin

Reklamlardan ne beklediğinizi belirlemeniz en başarılı sonuca daha hızlı ulaşmanızı sağlar. Fayda – maliyet analizi yaparak yapacağınız harcamaya karşı nasıl bir fayda elde edeceğinizi öngörün. Eğer planladığınız kampanya için belirlenen bütçede istenen verimi alamıyorsanız hemen optimizasyon çalışmalarına başlayın ve farklı Publicités Google için fayda – maliyet analizi yaparak stratejinizi değiştirin.

 • Rakiplerinizi Mercek Altına Alın

Google reklamcılığı pek çok işletme tarafından kullanılmakta ve sizin de muhtemel rakipleriniz Google kullanıcıları arasında yer almaktadır. Sizin de işe başlamadan önce rakiplerinizi iyi analiz etmeniz önemlidir. Google Ads anahtar kelime planlayıcı ile işe başlamadan önce anahtar kelimelerinizde kimlerin reklam verdiğini ve neler yaptıklarını inceleyin.

 • İlk Başlangıç Bütçenizi Düşük Tutun

Başarılı bir sistem olsa da Publicités Google da tıpkı SEO çalışmaları gibi kısmen ampiriktir. En iyi kampanyayı tek seferde oluşturmak her zaman kolay olmaz. Bu nedenle en iyi sonuca ulaşana kadar düşük bütçeli reklam kampanyaları oluşturarak geri dönüşleri ölçümleyin.

Google’a Reklam Vermenin Avantajları Nelerdir?

Publicités Google sahip olduğu artılar ile geleneksel reklam yöntemlerinin çoktan önüne geçti. Dünyanın en büyük arama motorunun hedef odaklı reklam stratejileri ile pek çok marka daha fazla satış ve marka itibarı kazanma hedefine ulaşabiliyor. Siz de müşterilerinize ulaşmak için en avantajlı yolu seçmek istiyorsanız Publicités Google ile size ve markanıza sunulan 5 avantajın neler olduğuna ilişkin aklınızdaki soruya aşağıdan yanıt bulun:

 1. Her bütçe ile reklam verilebilir.
 2. Doğru filtreler ile hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.
 3. Hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.
 4. Ölçümlenebilir verileri takip ederek küçük dokunuşlar ile kampanyanıza müdahale edebilirsiniz.
 5. En yüksek rekabetin geçerli olduğu anahtar kelimelerde görünürlüğünüzü artırabilirsiniz.

5 Points A Prendre En Compte Pour Les Publicités Google

Konusunda bizden destek almak istiyorsanız formu doldurun!