Etkili E-posta Pazarlaması: Kocamaar.com Örneği

Menu

E-mail marketing, e-ticarette bulunan firmaların ürünlerini ve markalarını tanıtması için güçlü bir pazarlama kanalıdır. E-mail marketing ile firmalar müşterilerinin yeni ürünlerden, indirimlerden ve diğer hizmetlerden haberdar olmasını sağlamak için kullanabilirler. Aynı zamanda e-mail marketing müşteri sadakati yaratmak için kullanılabilecek pazarlama araçlarından birisidir.

E-mail marketing, üye listenizdeki kişilerle etkileşim kurmanıza yardımcı olurken aynı zamanda blogunuza, sosyal medya hesaplarınıza veya üye listenizdeki kişilerin ziyaret etmesini istediğiniz herhangi bir yere trafik çekmenize yardımcı olacaktır.

Etkili E-Mail Marketing Çalışmasının İpuçları

Müşterileriniz ile iletişime geçin: E-mail marketingi müşterilerinize anketler göndermek, sizden satın aldıkları ürünlerden memnuniyetlerini ölçmek ve alışverişi terk eden müşterileriniz ile iletişime geçmek için kullanabilirsiniz. Üyelerinize değerli geri bildirimler sağlama şansı vermekle kalmaz, aynı zamanda müşterilerin işletmeniz ile yakın ilişkiler kurmasını sağlarsınız.

E-Mail regülasyonlarının farkında olun: Üye bilgilerinizi ulusal veri tabanı sistemine kaydettiğinizden emin olun. Ticari amaçlı e-mail gönderimlerde firmanızın İYS kaydını yaptırmış olması gerekmektedir. İYS hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

İhtiyacınız olduğunda e-mail gönderimi yapın: Üye listenizde bulunan kişilerin gelen kutusunu gereksiz e-mailler ile doldurmak, ilgilerini kaybetmelerine veya abonelikten tamamen çıkmalarına neden olur. Onlara sevdikleri şeyler hakkında alakalı, ilgi çekici içerikler göndermeye odaklanın ve uzun süre sadık kalacaklardır.

Çeşitli üye listeleri oluşturun: Segmentlii mail listeleri oluşturun. Üye listenizi demografi, alışveriş alışkanlıkları, alışveriş sayıları ve son alışveriş tarihleri gibi çeşitli segmentlere ayırın. Bu şekilde göndereceğiniz e-mailler, üye listenizde bulunan müşterilerin ilgisini daha çok çekecektir. Bu e-maillerde açma oranları ve dönüşüm oranları daha fazla olacaktır.

Kocamaar ile Etkili E-Mail Marketing Kullanımı

Kocamaar Datça’da bulunan ve müşterilerine sağlıklı, katkı maddesi içermeyen ve temiz gıdalar üreten bir e-ticaret firmasıdır.

2016 yılından beri e-ticarette bulunan Kocamaar geniş ve farklı segmentlere ayrılabilecek bir üye listesine sahip. Bunu kullanarak üye listesinde bulunan kişilerin sipariş verilerini analiz edip çeşitli üye segmentleri oluşturduk. Segmentlere özel hediye çekleri ve kampanyalar vererek mail açma, tıklama ve dönüşüm oranlarını artırdık.

Tıklama Oranı Dönüşüm Oranı Hemen Çıkma Oranı
Genel E-Mail Gönderimi 3% 7,06% 43,70%
Segmentli E-Mail Gönderimi 10% 14,29% 28,21%

Üye listemizdeki kişilere sadece segmentli mailler göndermiyoruz aynı zamanda kişiselleştirilmiş mailler göndererek müşteri sadakati oluşturmaya çalışıyoruz.

Etkili E-posta Pazarlaması: Kocamaar.com Örneği

Konusunda bizden destek almak istiyorsanız formu doldurun!