E-Ticarette En Avantajlı Reklam Modelleri E-Ticarette

Menu

dijital reklam kanalları

Dijital reklam, bilinirliğini artırmak isteyen her marka için öncelikli bir alandır. Geleneksel ticaret temsilcileri gibi e-ticaret için reklam; satış artırma, marka farkındalığı oluşturma ve rakipler ile daha kolay rekabet edebilme hedeflerine ek olarak web sitesine daha fazla ziyaretçi çekme hedefleri için gereklidir. E-ticaret siteleri için yüksek rekabetten sıyrılarak pastadan daha büyük pay almak için uygulanabilecek pek çok farklı reklam modeli bulunur.

Yeni bir e-ticaret sitesi hedeflediği kitleye ulaşmanın yanında onları potansiyel müşteriden sadık müşteriye dönüştürmek için doğru tanıtım faaliyetlerine önem vermelidir. Peki, yeni e-ticaret sitesini duyurmak, satışları artırmak, marka bilincini topluma aşılamak ve bahsedilen tüm bu artılardan yararlanmak için kullanılabilecek en iyi dijital reklamlar nelerdir?

E-Ticarette Reklamın Önemi Nedir?

E-ticarette reklam; belirli bir süre içinde ve seçilen bir bütçe ile ulaşılmak istenen potansiyel müşterilere erişim sağlar. Yeni kurulan e-ticaret siteleri için görünürlük artırma açısından olumlu sonuçlar sağlayan reklamlar, büyük pazaryerleri örneğinden görüleceği gibi yüksek rekabetten sıyrılmak için marka değeri oluşturulması sonrası da büyük öneme sahiptir.

Tüketicilerin internet kullanımı yöntemi genellikle en kolay ve hızlı ulaşılanı seçme eğilimi ile açıklanabilir. Bu anlamda geleneksel ticaretin aksine dijital ticarette marka olmak için daha fazla çalışmak ve tanıtımı önem vermek gerekir. Dijital reklam bu anlamda e-ticaret sitelerinin en büyük yardımcısıdır. Kısaca reklamın e-ticaret için ne önem ifade ettiği aşağıdaki gibi doğrudan ve dolarları artıları sıralanarak toparlanabilir:

  1. Potansiyel müşterilere daha hızlı sürede ulaşılabilir.
  2. Web sitesine yüksek hit çekerek satışlar artırılabilir.
  3. Yüksek rekabette e-ticaret sitesi ön plana çıkarılabilir.
  4. Yeni bir e-ticaret sitesinin daha hızlı sürede tanınması sağlanabilir.
  5. Potansiyel müşteriler, sadık müşteriye dönüştürülebilir.
  6. Tüketicilerin markaya olan aşinalıkları artırılarak güçlü bir imaja sahip marka inşa edilebilir.

Dijital Reklam Modelleri Nelerdir?

Dijital reklam sektörü, e-ticaret temsilcileri için çok sayıda seçenek arasından seçim yapabilme özgürlüğü sunar. Satışı yapılan ürün veya hizmetler ile ilgilenen hedef kitlenin karakteristik davranışlarına göre ulaşımı sağlayacak pek çok dijital reklam türleri varlığından bahsedilebilir.

Geleneksel yöntemlerin sunduğu TV, radyo veya gazete gibi sınırlı seçeneğin aksine dijital reklam, işletmelere çok daha geniş seçenek sunmaktadır. Hedeflenen başarı, mevcut bütçe ve dijital pazarlama stratejileri doğrultusunda yararlanabileceğiniz internet reklamı seçeneklerini gelin hep birlikte tanıyalım:

·         Meta Ads

Sosyal medyanın gücü, her alanda olduğu gibi dijital reklam örnekleri takip edildiğinde bu alanda da kendisini gösterir. Sosyal medya reklamcılığı markalara daha hızlı etkileşime geçebilme opsiyonu sunarken, geri dönüş ölçümleme ve müşteri ile iletişim anlamında da büyük kazanımlar sunar.

Metaverse alanına girmeyi planladığını duyuran Marc Zuckerberg’in şirketi ismini Facebook’tan Meta olarak çevirmesi, Facebook ve Instagram reklamlarının Meta Ads çatısı altında toplanmasını sağladı. Ads Manager ismi verilen araç yardımı ile markalar; Facebook, Instagram, Messenger ve Audience Network’te reklam vererek hedef kitlelerine erişim sağlayabilirler. Meta Ads, tanıtım faaliyetleri için başarılı bir yöntem olsa da tek başına yeterli değildir. Diğer dijital reklam yöntemleri ile birlikte Meta Ads sistemi de aktif bir şekilde kullanılmalıdır.

·         Google Ads

Gogle Adwords ya da Google Ads, 2000 yılından bugüne her geçen gün üzerine katarak gelişen bir dijital reklam yöntemidir. Dünyanın en çok kullanılan arama motorunun yüzbinlerle ifade edilen iş ortakları, YouTube ve GMail gibi Google araçları yardımı ile hedef kitlesine ulaşmak isteyen e-ticaret siteleri, Google Ads reklamlarından yararlanabilirler.

Google Ads sistemi, hedeflenen anahtar kelimeler ve kullanıcılardan edinilen internet kullanım verileri doğrultusunda yayınlanan reklamları muhataplarına ulaştırır. Bu yönü, hedef kitle optimizasyonu için e-ticaret sitelerine büyük artı sağlar. Kendi için çeşitlenmiş 5 farklı reklam modeli ile satışını yaptığı ürün ve hizmetleri potansiyel müşterilerine ulaşmak isteyen her e-ticaret sitesi, Google Ads akıllı kampanya oluşturarak daha fazla hit ve satış rakamlarına ulaşabilir.

·         Tiktok Ads

Her geçen gün artan paylaşım sayısı etrafında büyüyen Tiktok, video reklam için kullanılabilecek etkili dijital reklam modelleri arasında gösterilebilir. Dikkat çekici, iyi bir hikayeye sahip ve kullanıcıları harekete geçirecek video içerikler ile Tiktok Ads sistemi ile hedef kitleye ulaşılabilir.

Tiktok, doğası gereği genç kitlelere hitap etmek isteyen e-ticaret sitelerince tercih edilmektedir. Satışını yaptığınız ürün veya hizmetlerin gençlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorsanız TikTok Ads’nin sunduğu avantajlara pazarlama stratejinizde mutlaka yer verin!

·         Pazaryeri Reklamları

Türkiye’nin en büyük pazaryerleri, e-ticaret ile uğraşanlara marka güçleri ve milyonlarla ifade edilen günlük ziyaretçi sayıları ile hizmet vermektedir. Türkiye’deki tüm tüketiciler tarafından tanınan bu pazaryerlerinde mağaza açarak e-ticarete dahil olunabildiği gibi dijital reklam avantajlarından da yararlanılabilmektedir.

Pazaryerlerinde verilecek reklamlar için Pay Per Click (PPC) yani tıklama başına ödeme usulü ile reklam verilebilir. Hedef kitleniz satın almak istediği ürünler arasında gezinirken ya da sorgu yaparken ilk olarak size ait olan ürünlere ulaşsın istiyorsanız; Hepsiburada, Trendyol, N11 gibi pazaryerlerinde reklam vermeyi deneyin.

·         Twitter Reklamları

Günde yüz milyonlarla ifade edilebilen paylaşım sayısı, Twitter algoritmalarının sürekli olarak güncellenmesini sağlıyor. Kullanıcılarca yapılan paylaşımlar ve gezintilerden elde edilen veriler ise Twitter reklamlarının gücünü artırıyor.

Markaya ait ürün ve hizmetlerin tanıtılması için Twitter, en çok kullanılan sosyal medya araçlarının başında gelir. Twitter’a reklam vermek, anında yüzbinlerce kişiyle etkileşime geçmek anlamına gelir. Tüm dijital reklam yöntemlerinde olduğu gibi Twitter da reklam için hedef seçme, bütçe belirleme, vb. özellikler ile kampanyaları optimize etme fırsatı tanır. Her etkileşim için ne kadar ödemek istediğinizi seçerek Twitter’da markanıza ve ürünlerinize ait reklamları hedef kitlenizle buluşturabilirsiniz.

·         Influencer Marketing

Türkçeye “Etkileyici Pazarlama” olarak çevrilebilen Influencer Marketing, sosyal medya üzerinden başarılı bir dijital pazarlama stratejisi olmanın yanında iyi bir dijital reklam türü olarak kabul edilebilir. Günümüzün bilirkişileri olarak gösterilebilen çok takipçi sayısına sahip “Influencer” hesapları yardımı ile satışını yaptığınız ürün veya hizmetleri hızlı sürede geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz.

Influencer Marketing, deneyimlenmiş ürün veya hizmetleri sunma stratejisi temelinde şekillenir. Bu yaklaşım, klasik dijital reklamlara nazaran Influencer Marketing’in daha etkili olmasını sağlar. Trendyol örneğinden yola çıkarak büyük markaların bile Influencer’ların gücünü kabul edip bu kişiler ile ortaklık kurduğunu bilmek, sizin de neden tanıtım kampanyalarınızda bu stratejiye yer vermeniz gerektiğini açıklamak için yeterlidir.

·         E-Mail Marketing

E-mail marketing ya da e-posta pazarlama, sahip olunan e-posta listesine belirli periyotlarla ürün veya hizmetlere ilişkin tanıtım mailleri göndermenin temel alındığı bir stratejidir. E-posta pazarlama stratejisinde başarı için iki şey lazımdır: Yeterli bir e-mail listesi ve kullanıcıları tıklamaya ikna edecek bir e-mail metni!

E-mail listesi oluşturmak için e-ticaret sitenizin üyelerini kullanabilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken ise tanıtım mailleri için üyelerinizden izin istemenizdir. Bu detayı atlamadan e-mail listenizi toplamaya başladığınızda kampanyalarınızı, sepette terk edilen ürünleri ya da çeşitli indirimleri dijital reklam kampanyanızın temeline oturtarak onları alışveriş yapmaya teşvik edebilirsiniz.

E-Ticarette En Avantajlı Reklam Modelleri E-Ticarette

Konusunda bizden destek almak istiyorsanız formu doldurun!