E-Ticaret Reklamcılığında Yeni Trend: Tiktok Ads

Menu

Bu yazımızda dünya genelinde aylık 1 milyarın üstünde aktif kullanıcıya sahip olan Tiktok’un e-ticaret firmaları için önemini inceleyeceğiz. 

Ülkemizde de 40 Milyon’a yakın kullanıcı sayısı olan Tiktok, bazı kesimler tarafından çok fazla benimsenmemiş olsa da, e-ticaret firmaları için önemli bir reklam kanalı olma yolunda ilerliyor. Özellikle genç kitle ile etkileşim kurma şansına sahip olduğumuz bu kanal, doğru reklam stratejileri ile yüksek getiri sağlayabiliyor.

Tiktok Reklamları Nedir?

tiktok ads

Tiktok içerisinde pazarlama stratejilerine göre birçok farklı amaçta kullanabileceğiniz reklam çeşitleri mevcut. Aslında diğer sosyal medya reklam platformları (Twitter, Facebook, Instagram) ile aynı çalışma prensibine sahip olan Tiktok ads ile marka bilinirliğinizi arttırabilir, ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz. Burada önemli olan ilk konu reklam amacınızı iyi belirlemek olacaktır. 

Web sitenize veya mobil uygulamanıza daha fazla ziyaretçi çekmek için Trafik reklamlarını, marka bilinirliği için Erişim reklamlarını ve satışlarınızı arttırmak için e-ticaretin vazgeçilmezi olan dönüşüm reklamlarını kullanabilirsiniz.

Tiktok Reklam Modelleri

TikTok Reklam Modelleri; Top View, Brand Takeover, One Day Max, Brand Premium, In Feeds Ads Conversion, Hashtag Challenge şeklindedir.

TikTok Top View Reklamı: Uygulamayı açtığımızda önümüze çıkan ilk reklamdır. 5 ile 60 saniye arasında video kullanılabilir.

TikTok Brand Takeover Reklamı: TikTok ilk açıldığında karşımıza çıkan, 5 saniye video ya da görsel kullanılabilen reklamdır.

TikTok One Day Max Reklamı: TikTok’ta ”sizin için” kısmında yayınlanan ve 60 saniyeye kadar video süresi destekleyen reklamdır.

TikTok Brand Premium Reklamı: “One Day Max” reklamlarından tek farkı CPM(bin gösterim başı maliyet) ile çalışmaktadır. 

TikTok In-Feed Ads Conversion Reklamı: E-ticaret firmalarının kullanabileceği dönüşüm odaklı reklamlardır.

TikTok Hashtag Challenge Reklamı: Kişilere oluşturacağınız hashtagler ile video çekmelerini sağlayabileceğiniz reklamlardır.

Tiktok Ads Maliyeti

Diğer sosyal medya reklam platformlarına göre Tiktok daha yüksek bir minimum bütçe zorunluluğuna sahiptir. Reklamlarınızı yayınlayabilmek için günlük minimum 200₺ bütçeniz olması gerekmektedir. Bu da Google Ads ve Facebook Ads’e göre çok daha yüksek bir bütçeye sahip olmanız gerektiğinin göstergesi. 

Sonuç

Son olarak baktığımızda Tiktok milyonlarca aktif kullanıcıyı barındıran ve her geçen gün popülaritesini arttıran bir sosyal medya platformu. Eğer ürünlerinizin genç kitleye hitap ettiğini düşünüyorsanız maliyetler yüksek olsa da Tiktok ads doğru bir kurgu ve kreatif ile denemeye değer. 

E-Ticaret Reklamcılığında Yeni Trend: Tiktok Ads

Konusunda bizden destek almak istiyorsanız formu doldurun!