Dermojet Growth Projesi

Menu

Dermokozmetik sektörünün bilinen markalarından olan ve alanında lider olmayı hedefleyen Dermojet ile uzun süredir çalışmaktayız. Geniş bir ürün grubu ile Trendyol, hepsiburada ve e-ticaret sitesinde satış faaliyeti gösteren Dermojet ile web site dönüşümlerini artırmak için birlikte çalışıyoruz. Peki son 1 senede neler yaptık, dönüşüme etkisi ne oldu, marka bilinirliği bu durumdan nasıl etkilendi?

Tüm bu soruları alt başlıklara ayırarak cevaplayalım.

Search Engin Optimization (SEO)

Dermojet ile uzun süredir çalışmamıza rağmen SEO tarafında bir projemiz olmamıştı. Organikteki müşteri potansiyeli, bilinirlik ve sitedeki eksikler bizi 6 aylık bir SEO projesine start vermeye itti. 

Öncelikle sitedeki on-page eksiklikleri belirledik. Çok markalı ve kategorili bir e-ticaret sitesi olan Dermojet’te ürün sayısının da etkisi ile birçok sayfa mevcut ve bu da on-page sorunların miktarını oldukça artırıyor. Duplicate içerik, title ve description’lardan başlayarak içerik stratejisini tamamen değiştirdik. Oluşturmuş olduğumuz keyword stratejisine uygun olacak şekilde bu metinleri baştan yazdık ve sayfaya girişlerini tamamladık. H taglerinin kullanımını inceledik ve hatalı gördüğümüz noktaları düzenledik. Ürün içeriklerini ve kategori yazılarını SEO uyumlu olacak şekilde yazdırarak sayfaya girişini yaptık. Bu sayede google arama sonuçlarında gerilerde bulunan ve hatta hiç listelenmeyen ürün ve kategori sayfalarını ön sayfalara getirmeyi başardık. Sitedeki tüm 404 sayfaların ilgili sayfalara yönlendirme işlerini tamamladık. Ayrıca hatalı olduğunu düşündüğümüz link yapılarını da doğru formata getirdik.

Gereksiz kullanılan tag ve kategori sayfalarını kaldırarak crawl budget tasarrufu sağladık.

Google Ads İyileştirmeleri

Commertouch olarak reklamın yalnızca cirodan ibaret olmadığını biliyoruz. Burada marka bilinci oluşturmak ve sürekli akılda kalmak Dermojet için oldukça önemli bir faktör.

Dermojet Google Ads tarafında başlangıçta yalnızca çok satan markalarına özel kampanyalar oluşturuyordu. Bu yapının Dermojet’e uygun olmadığını düşünerek öncelikle performance max kampanyasına odaklandık. Tasarımcıdan performans max için çeşitli görseller aldık ve markalar ile kampanyalar için ayrı öğe grupları oluşturduk. Bunun yanısıra tüm search kampanyalarındaki reklam metinlerini tıklama oranını artıracak şekilde düzenledik ve günlük olarak optimizasyonları sağladık. Öğeler içinse aynı şekilde tıklamaya teşvik edici metinler ve öğe türleri ile kampanyaları destekledik.

Ölçümleme içinse GA4 kurulumunu yaparak ads tarafına destek sağladık. Reklam optimizasyonları ve öğrenme süreçleri için dönüşüm kriterleri oldukça önemli.

Facebook ve Instagram tarafını yalnızca kampanya duyuruları olarak kullanmak yerine bilinirlik oluşturacak şekilde de kullanmaya başladık. Geniş bir kitleye markamızı duyuracak reklamlar çıktık ve insanların aklına Dermojet’i bir şekilde yerleştirmeye çalıştık. Aynı zamanda ürün kataloglarımızı remarketing kitlemize sürekli olarak sunarak dönüşüm adetlerimizi artırdık.

Şuan ise video reklamlarımızı hazırlıyor ve Youtube, Tiktok, Instagram reels gibi platformlarda da insanların karşısına çıkmaya hazırlanıyoruz.

Onsite Marketing: Segmentify

Sitedeki UX eksiklikleri ve dönüşüm oranı bizi bir marketing tool kullanımına itti. Burada ise en verimli Customer Engagement Platformlarından biri olan Segmentifyı tercih ettik. Segmentify yardımıyla önceki aşamalarda kalitesini artırmış olduğumuz trafiğin site içerisinde daha sağlıklı dağılımını sağladık.

Kişiselleştirilmiş ürün önerileri, akıllı arama kutusu ve serchandising modülleri, kişiselleştirilmiş etkileşim modülleri ve web push bildirimleri sayesinde doğru kişiye en doğru kampanyayla ulaşılıyor. Sayılarla desteklemek gerekirse sepet sayfalarında kurgulanan kişiselleştirilmiş öneri kampanyalarıyla sepete ürün ekleme oranında %60’lık bir artış görüldü. Gerçek zamanlı analitik yardımıyla da kampanyaların trafiğini ve sonuçlarını canlı olarak takip etme ve gerektiğinde düzenleme yapma imkanı var.

Karşılaştırma Sitelerine Giriş

Dermojet.com.tr’ye daha odaklı ve hedeflenmiş bir kitleyi çekebilmemiz için Türkiye’nin önde gelen fiyat karşılaştırma sitelerinden Cimri ve Akakçe’ye entegre olduk. Bu iki site üzerinden gelen trafik Dermojet’in toplam trafiğini 20% oranında arttırdı. Bu platformlarda kurgulanan kampanya ve reklam faaliyetleri sayesinde sitemize yönlendirilen kullanıcılarda 7.8% gibi yüksek bir dönüşüm elde etmeye başladık.

Fiyatlandırma Stratejisi

Bir çok kategori ve markada öne geçmek için dinamik bir fiyatlandırma stratejisi kurguladık. Bu sayede özellikle karşılaştırma sitelerinden ve Google Shopping‘den gelen trafiği olumlu yönde etkiledi. Sayfamızdaki kampanyalar ve Segmentify kullanımı sayesinde sayfayı ziyarete gelen kullanıcıların sepet ortalamalarını yukarı çektik.

Neler Elde Ettik?

Segmentify işbirliği ve yeni reklam stratejimiz ile birlikte kullanıcı sayımızda bir artış olmamasına rağmen ciroda %200dönüşüm oranında ise %80 artış sağladık. Bunun en büyük sebebi ise hem artık hedef kitlemize tam olarak ulaşıyor olmamız hem de siteye giren kullanıcıları alışverişe itiyor olmamız. Segmentify ile birlikte ortalama oturum seviyemiz %40 artarken hemen çıkma oranlarımız %12 oranında düştü

Reklam ROAS değerimiz ise yeni reklam stratejimiz ile birlikte %100 oranında artış yaşadı.

Dermojet Growth Projesi

Konusunda bizden destek almak istiyorsanız formu doldurun!