Apple Search Engine Hangi Özelliklerle Gelecek?

Menu

Kendi ekosistemi konusunda oldukça ısrar olan Apple yakın gelecekte karşımıza Apple Search Engine ile çıkabilir. Şimdiden hakkında birçok söylenti çıkan Apple Search Engine ile alakalı gelişmeleri inceleyelim.

Apple Search Engine Nedir?

Apple Search Engine, Apple tarafından Google’a rakip olarak geliştirileceği söylenen arama motorudur.

IOS 14 ve 15 güncellemeleri ile spotlight aramalarında Apple kendi sonuçlarını göstermeye başladı ve bu da Apple’ın kendi arama motorunu geliştirme çalışmalarını hızlandırdığı yönündeki söylentileri güçlendirdi.

Spotlight üzerine kurgulandığı söylenen Apple Search Engine, başlarda yalnızca cihaz içerisindeki dosyaları hızlıca bulabilmek için kullanılıyordu. Şu an ise adeta Google gibi çalışmakta.

Şu an herhangi bir reklam barındırmayan sistem gelecekte mutlaka reklam içerecek ve Google’ın gelir modelini hedefleyecektir. Şu an için reklamsız olması ise Apple Search Engine yani Spotlight’ı daha da tercih edilebilir bir noktaya getirip Google’ın Pazar payını daraltabilir.

Apple cihazlarda ana sayfada doğrudan yukarıdan aşağıya kaydırma hareketiyle ulaşılan Spotlight oldukça kullanışlı.

Kullanıcı deneyimini ön planda tutan Apple özellikle de MacOS 13 ile Spotlight aramalarını da bu yönde geliştirecektir.

2022 Sonbaharından sonra resmi olarak tanıtılacağını ve Apple cihazlarda varsayılan arama motoru olarak kullanılacağını düşündüğümü Apple Search Engine ile alakalı gelişmeler şimdilik bu kadar. Önümüzdeki günlerde farklı bilgi sızıntıları ve resmi duyurular da gelecektir.

Apple Search Engine Hangi Özelliklerle Gelecek?

Konusunda bizden destek almak istiyorsanız formu doldurun!