FOMILK’in Pazaryerlerine Açılması ve Çok Kanallı Satış Stratejisi

İçindekiler

Ülkemizin önde gelen bitkisel bazlı ürün markası olan FOMILK, perakende zincirlerinde olduğu kadar online satış kanallarında da aktif bir markadır. Tüm online satış kurgusunu kendi e-ticaret sitesi üzerinden konumlandıran FOMILK çok kanallı online satış noktalarına Türkiye’nin önde gelen pazaryerlerini eklemek istedi. Commertouch olarak FOMILK’in bu talebini yerine getirmek için projelendirdik ve bu süreci özetlemek adına maddeleştirdik.

FOMILK’in Pazaryerlerine geçiş süreci;

1.    Şirket ve marka tescil süreçlerinin tamamlanması

2.    Ürün grubunun belirlenmesi

3.    Marka kimliğinin pazaryerlerine uygulanması

4.    Ürün görsellerinin, içeriklerinin ve bilgilerinin hazırlanması

5.    Tüm satış kanallarının entegre edilmesi

6.    Sipariş sonrası süreçleri ve müşteri memnuniyeti hedefleri

Pazaryerlerinde Mağaza Açılışı

FOMILK öncelikle mevcutta bulunan Shopify alt yapılı web siteleri ile marka bilinirliği ve satış hacmini artırabilecek pazaryerlerinden olan Trendyol ve Hepsiburada ile sürece başlamak istedi. Burada yaptığımız ilk işlem pazaryerlerinde mağaza başvuru süreçlerini tamamlamaktı. Trendyol için öncelikle Trendyol Satıcı Sözleşmesi incelendi ve sözleşmede istenen şekilde imzalanıp kaşelendi. Ardından talep edildiği gibi İmza Sirküleri ile birlikte Trendyol’ a kargolandı.

Talep edilen belgeler ilgili adrese ulaştıktan sonra mağaza onay süreci başladı ve devamında mağazamız artık ürünleri listelemeye hazırdı. Eş zamanlı olarak Hepsiburada için de yine Sözleşmeler incelendi, imza ve kaşe işlemleri yapıldı ve satıcı başvuru paneline talep edilen şirket evrakları ile birlikte yüklendi. Çok kısa bir süre sonra iki pazaryeri için de mağaza işlemleri başarı ile sonuçlanmıştı.

Artık sıra pazaryerlerinde marka tescil işlemlerine başlamaktaydı. Her iki pazaryeri için de marka tescil belgeleri onay sürecine gönderildi. Marka Tescil ile ilgili herhangi bir sorun olmadığı için pazaryerlerinde marka ürünlerinin tek sahibi FOMILK olarak tanımlatıldı. Bu noktada sadece Yetki Belgesi verdiğimiz veya FOMILK tarafından kesilmiş bir faturaya sahip olan diğer satıcılar satışlarına devam edebiliyorlar.

Ürünlerin Hazırlanması

Pazaryerlerinde satışı yapılacak olan ürünler kargo maliyetleri ve tüketiciye ulaşırken bozulma, dökülme faktörleri de göz önünde bulundurularak belirlendi. Devamında ise kullanılacak barkodlar, stok kodları, fiyatları ve açıklamaları gibi bilgiler FOMILK tarafından oluşturulup bizlere iletildi. Arka planda ise ürünler için kullanılacak görseller ile ilgili görüşmeler ve plalamalar yapıldı.

Kargo Planlaması, Mağaza Düzeni ve Ürünlerin Yayınlanması

Trendyol ve Hepsiburada için birlikte çalışılacak olan kargo firmaları belirlendi ve pazaryeri anlaşmalı olarak sistemlere tanımlandı. Devamında Mağazaların tasarımı için logo ve banner standartları görüşüldü. Çalışmalar tamamlanıp iletildikten sonra, mağazalarda kategorileri ve ürünleri öne çıkartacak düzenlemeleri yapıp yayına aldık.

Ürünleri pazaryerlerinin kendi panelleri üzerinden listelemelere başladık. Burada dikkat ettiğimiz nokta markanın ürünlerini markayı anlatacak bir standartta tutup yayına almaktı. Ürünleri satışa açtığımızda daha önce farklı satıcılar tarafından hatalı başlıklar ve görsellerle yayına alınmış ürünler bulunmaktaydı. Bunun için FOMILK’ in de talebiyle daha önce listelenmiş olan ürünlerdeki bu hataların giderilip FOMILK e ait barkodlara sahip olan ürünler ile ilgili bilgilerin FOMILK de kullanılan ile aynı olması için çalışmalarımızı tamamladık.

Entegrasyon Süreci

Artık pazaryerlerinde mağazalar açıldı, ürünler listelendi ve satış yapabilmek için aşamaları tamamladık. Geriye web sitesi ve pazaryerleri için ürünlerin fiyat & stok durumlarının entegre bir şekilde yönetilebilmesi için Dopigo Entegrasyonunun kurulumu kaldı. Bu aşamada öncelikle Dopigo Entegrasyonu için FOMILK üyeliğini oluşturduk. Ardından Trendyol ve Hepsiburada pazaryerlerinin API bilgilerini entegrasyona ekledik ve ürünler pazaryerlerinden Dopigo ya çekildi.

Diğer bir işlemimiz ise entegrasyona çekilen ürünlerin eşleştirilmelerini yapmaktı. Hepsiburada dan gelen ürünleri Trendyol dan gelen ürünlere bağlayarak bu işlemi de tamamlamış olduk. Pazaryerlerinde olmayan ve yeni yayına almamız gereken bazı ürünler vardı. O ürünleri de Dopigo paneli üzerinden Trendyol ve Hepsiburada panellerine yönlendirdik ve böylece yeni ürünleri yayına alma işlemimiz tamamlandı.

Depo yönetimini yapmak için Dopigo nun sunmuş olduğu Wms özelliğini aktifleştirdik. Son olarak ürünlerin stok ve fiyat bilgilerinin tek bir panel üzerinden yönetilebilmesi için Shopify entegrasyonunu da tamamladık ve Shopify da bulunan ürünleri de entegrasyona çektik.

Oluşturmuş olduğumuz bundle ürünlerin stoklarının ana ürüne göre otomatik ayarlanması için ürünleri set ürün olarak düzenlememiz gerekiyordu. Bunun için de tek adet olan ürünleri ana ürün, X2 ve X4 gibi ardışık olarak devam eden bundle ürünleri ise set ürün olarak belirterek birleştirdik. Bunu bir örnek ile anlatmamız gerekirse;

FOMILK A Ürünü 1 Litre (Ana Ürün)

FOMILK A Ürünü 1 Litre X2 (Set Ürün)

FOMILK A Ürünü 1 Litre X4 (Set Ürün)

Burada toplam stok ana ürüne eklendi ve sistem otomatik olarak aynı ürünün bundle larına stokları dağıttı. Son hali ile Muhasebe programı, Shopify, Trendyol ve Hepsiburada nın entegre bir şekilde çalışabilmesi için Dopigo Tedarikçi Ürün Kodu alanında ortak bir kod tanımlandı ve sistemin entegre bir şekilde çalışması sağlandı.

Satış Arttırma Süreci

Markanın dikkat çekmesi ve satışların artması için pazaryerlerinin sunmuş olduğu kampanyalar incelendi ve uygun olanlar kurgulandı. Burada yaptığımız bir diğer çalışma ise Trendyol mağazasında takipçi sayısını arttırabilmek için kupon kurgulamak oldu. Reklam vermek için analizler yapıldı ve ürünler belirlendi.

Kargo Gönderimi

FOMILK’e pazaryerleri panelleri ya da Dopigo paneli üzerinden siparişlerin barkodlarını temin edebileceklerini ve fatura kesiminde müşteriye ait kullanılabilecek bilgilere ulaşılabileceklerinin bilgisini ilettik ve gerekli yönlendirmeleri yaptık. 

Mağaza Puanları ve Müşteri Değerlendirmeleri

Mağaza puanını yüksek tutmak için neler yapılması gerektiği hakkında bilgilendirmeleri yaptık. Bunun için önemli olan metriklerden müşteri değerlendirmeleri, kargo gönderim süreleri ve müşteri sorularına dönüş konuları hakkında yönlendirmeler yaptık.

FOMILK’in Pazaryerlerine Açılması ve Çok Kanallı Satış Stratejisi

Konusunda bizden destek almak istiyorsanız formu doldurun!