ASO Nedir? Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Günümüzde SEO önemini arttırmaya devam ettirmekteyken uygulama mağazalarında bulunan App’lerinde ön sıralarda kullanıcılarla buluşması oldukça önemli bir hale gelmiştir. Uygulama mağazaları arasında en popüleri olan App Store’da binlerce uygulama bulunamaktadır. Binlerce uygulamanın bulunduğu App Store’da sıralama almak oldukça zordur. Ancak ASO çalışmaları yani App Store Optimizasyonu çalışmalarıyla uygulamanızın başarısını doğrudan etkileyebilirsiniz. Bugün sizlere uygulamanızın başarısını etkileyecek ASO ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz.

ASO Nedir?

ASO yani App Store Optimizasyonu’nu kısaca App’i uygulama marketine uyumlu hale getirmek ve hedef kullanıcılar ile buluşmak olarak açıklayabiliriz. ASO çalışmalarıyla uygulamanızı diğer rakip uygulamalardan daha üst sıralarda kullanıcılar ile buluşturarak indirme oranını arttırabilirsiniz. ASO pek çok adımdan oluşmaktadır. Bu adımları tamamlarken dikkat etmeniz gereken noktalar üzerinde daha fazla vakit harcamanız gerekmektedir.

App Store Sıralamalarınızı Hangi Faktörler Etkiler? ASO Nasıl Yapılır?

ASO ile App Store optimizasyonu yapılarak sıralama alınabileceğinden bahsettik. Peki ASO ile hangi konulara değiniyoruz ve hangi faktörleri düzenliyoruz bahsedelim. İşte App Store sıralamanızı etkileyen faktörüler;

  1. Anahtar Kelime Analizi ve Kullanımı

Anahtar kelimeler SEO yapılan her alanda kritik önem taşımaktadır. App Store’da SEO çalışması yapıyorsanız bakmanız gereken en önemli noktaların başında hedef kitlenize ulaşacağınız keywordleri belirlemek olmaktadır. Farklı toolar üzerinden ve rakip analizi sayesinde detaylı bir keyword analizi yapmanız gerekiyor. Keyword analizini tamamladıktan sonra uygulamanız için anahtar kelimeler içeren bir başlık, alt başlık ve açıklama belirlemeniz gerekiyor. Sadece anahtar kelimelerden oluşan içerikler hazırlamanız sıralamanızı desteklemeyecek aksine sıralamanızın düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle hem kullanıcılara hitap eden hem de sıralamanızı destekleyecek içerikler hazırlamanız gerekiyor. Burada en çok karşılaşılan soru en önemli kısmın hangisi olduğu olmaktadır. Başlık birinci derece önem arz etmektedir. Başlıktan sonra gelen alt başlık ve uygulama açıklaması kısımları başlığı desteklemektedir. Yani bu ne demek oluyor? Başlıkta kullandığınız keywordleri alt başlık ve uygulama açıklamasında desteklemeniz gerekiyor. Bu sayede algoritma tarafına doğru sinyali gönderirsiniz. Algoritma tarafı anahtar kelimeler ile aldığı sinyalleri işler ve kullanıcıların karşısına üst sıralarda çıkmanızı sağlar. Uygulama açıklamasında SEO odaklı bir metin hazırlamanız doğru olacaktır. Uygulama açıklamasında uygulamayla alakalı anahtar kelimelerin geçmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra ise uygulama hakkında bilgi, uygulamanın faydaları, uygulamanın kullanımı ve benzeri içeriklerde yer almalıdır.

2. App’inizin İndirme Sayısı

App store size ve uygulamanıza güvenmesi gerekmektedir. Peki, bu nasıl mümkün oluyor? Az önce belirttiğimiz gibi güzel bir uygulama açıklaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra ise indirme sayısı oldukça önemli olmaktadır. İndirme sayısı fazla olan uygulamalar App Store her zaman daha iyi sıralama vermiştir. Sebebi ise güvendiği uygulamaları kullanıcılarının karşısına çıkarmaktan tedirgin olmaz. Bu nedenle anahtar kelime analizi sonrası hem doğru kitleyle buluşmanız çok önemli hem de kitlenizin ilgisini çekecek uygulama başlıkları kullanmanız önemli olacaktır.

  • Dönüşüm Oranı

Dönüşüm oranını aslında gösterimin indirmeye oranı olarak açıklayabiliriz. Uygulama marketleri kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak için kullanıcılarının karşılarına aradıkları uygulamayı ve bu uygulamaya benzer olan uygulamaları çıkarırlar. Ancak kullanıcıların karşısına bu uygulamaları çıkardıktan sonra % kaçı uygulamayı indiriyor bunu dikkate alırlar. Aslında yapmış olduğunuz ASO çalışması gösterimleri indirmeye dönüştürmek diyebiliriz. İndirme sayısı gösterime göre ne kadar yüksek olursa o kadar iyi sonuçlar alırsınız.

4. Uygulama Derecesi ve Yorumları

Uygulamanızın derecesi ve uygulamanızı indiren kullanıcılar tarafından yapılan yorumlar oldukça önemlidir. Şikayet gelen bir uygulamayı App Store tarafı asla kullanıcılar ile buluşturmak istememektedir. Kullanıcıların olumlu yorumlar yapması için onlara eksiksiz, hızlı ve hataları olmayan uygulama sunmanız çok önemlidir. Kullanıcılardan gelen olumlu yorumlar ile uygulamanızın, uygulama marketindeki sıralamasını direkt olarak ilerilere taşıacaksınız.

5. Uygulamanın Silinme ve Elde Tutma Oranı

Mağazada bulunan uygulamaların indirme sayısının oldukça önemli olduğundan bahsetmiştik. Ancak bir diğer önemli nokta ise elde tutma oranıdır. Uygulamanızın aylık 1 milyon kişi tarafından indirildiğini düşünelim. Bu 1 milyon kişinin ise 89’u uygulamanızı kısa süre sonrasında silmektedir. Bu noktada App Store tarafı ne kadar ASO uygulaması yaparsanız yapın, uygulamanızı alt sıralara indirecektir. Bu nedenle uygulamanızı kullanıcılar ile buluşturmadan önce mutlaka kullanıcı deneyimi testlerinden detaylı bir şekilde geçirmeniz gerekmektedir.

6. Uygulama Performansı

Uygulamanızı bir kullanıcı gibi defalarca kez kullanmanızın en önemli noktası uygulama performansı olmaktadır. Kullanıcıların telefonlarını kitleyen, telefonlarını ısıtan veya pillerini çabuk tüketen uygulamaları hemen sildiğini ve olumsuz yorum yaptığını görmekteyiz. Bu nedenle uygulama performansına mutlaka dikkat etmeniz gerekmektedir.

7. Backlink Çalışması

ASO çalışmalarında önemli olan bir diğer konu ise backlink çalışmaları olmaktadır. Backlink çalışmaları sayesinde uygulamanıza pek çok referans bulabilirsiniz. Backlink çalışmasını yürütürken mutlaka ama mutlaka backlink aldığınız sitenin veya uygulamanın otorite skoruna bakmanız gerekiyor. Spam backlink çalışması uygulama konumlarınızı oldukça olumsuz bir şekilde etkileyecektir.