Akakçe ve Cimri Üzerinde Nasıl Başarı Sağlanır?

İçindekiler

akakçe ve cimride satış

Tüketicilerin online alışveriş yaparken ilk aşaması, satın almak istediği ürünler için fiyat araştırması yapmaktır. Tüketicilerin farklı e-ticaret sitelerini ziyaret edip araştırma yapması yerine bunu kolaylaştıran Cimri, Akakçe gibi fiyat karşılaştırma siteleri mevcut. Tüketiciler, Cimri ve Akakçe gibi sitelerde almak istedikleri ürünlerin en düşük fiyatlı olduğu web sitesini kolayca bulur ve ilgili siteye yönlenir. Özellikle fiyat değişimlerinin çok sık yaşandığı bugünlerde fiyat karşılaştırma sitelere olan ilginin de arttığını gözlemliyoruz.

Fiyat karşılaştırma siteleri nasıl çalışır?

Trendyol, Hepsiburada ve n11 gibi pazaryerlerinin yanı sıra bir çok web sitesi fiyat karşılaştırma sitelerine entegre çalışırlar. Bu siteler tıklama başı ücretlendirme üzerinden çalışmaktadır. Tıklama ücretleri ise yönlendirme yapılan ürünün fiyatına göre 0,39-0,99 kuruş arasında değişmektedir. 

Commertouch müşterilerinden Dermojet; fiyat karşılaştırılmasının çok yoğun olduğu dermokozmetik ürünlerin satışını hem kendi pazaryeri mağazaları üzerinden hem de kendi web sitesi üzerinden yapmaktadır. Dermojet’in Ticimax altyapılı web sitesi ile Eylül ayında, Akakçe ve Cimri mağazalarının entegrasyonunu gerçekleştirerek bu fiyat karşılaştırma platformlarında ürünlerinin listelenmesini sağladık.

Fiyat karşılaştırma sitelerinin dönüşüme (ciroya) etkisi

Entegrasyonun ardından bu mağazalardan gelen trafiğe oranla e-ticaret dönüşüm oranının diğer kanallara göre yüksek olması fiyat karşılaştırma sitelerinin potansiyelini bize gösteriyordu.

Öncelikle kargo ücreti, teslimat süresi gibi entegrasyonda pürüz yaratan alanları çözerek bir trafik artışı yakaladık. Kasım ayında web sitesinde hayata geçirmeyi planladığımız kampanyalar için ürün araştırması yaparak bu sitelerden çekebileceğimiz trafiği artırmak istedik. Kasım ayında fiyat karşılaştırma sitelerinden gelen trafiği yaklaşık 6,5 kat artırdık. Sitedeki fiyat avantajının da etkisiyle e-ticaret dönüşüm oranını 3 kattan daha fazla, sipariş sayısını ise 15 kat artırdık.