E-Ticarette Yeni Dönem: İade Kargoları Alıcı Ödeyecek

İçindekiler

yeni iade yasası

E-ticarette en büyük masraflardan biri de kargo ücreti. Özellikle alıcılar tarafından iade edilen ürünlerin iade kargo ücreti e-ticaret satıcılarının maliyetlerini oldukça artırıyor ve kâr oranının düşmesine sebebiyet veriyor.

Ticaret bakanlığının yaptığı son hamleye göre bu durum kısmen ortadan kalkıyor ve iade kargo ücretini artık alıcı ödüyor.

Hangi Durumlarda Kargoyu Alıcı Ödeyecek?

E-ticarette ürünün canlı olarak görülememesi iade oranlarını da oldukça artırıyor. Bu da satıcı için sürekli bir maliyet kalemi oluşturuyor. Bugüne kadar iade kargo ücretlerini satıcı karşılıyordu. Ticaret Bakanlığı’nın Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nde yapmış olduğu değişiklikten sonra istisnai bir durum haricinde artık iade kargo ücreti alıcı tarafından karşılanacak.

Peki bu istisnai durum ne? Öncelikle iade kargo ücretini alıcının ödemesi için alınan malın ayıplı olmaması gerekiyor. Ayıplı olan mallarda yine her zamanki gibi iade kargo ücreti satıcı tarafından karşılanmaya devam edecek.

Burada ise kargo ücreti ödemek istemeyen alıcıların ürünü ayıplı olduğunu iddia ederek iade etmesi gibi olaylarla karşılaşmak mümkün. Bunun önüne geçebilmek için öncelikle ürün kargo ücreti karşılanarak satıcıya gönderilecek, satıcı ürünü inceleyecek ve ayıplı olması halinde kargo ücretini de ürün ücretiyle beraber karşı tarafa gönderecek.

Yeni İade Yasası Ne Zamandan İtibaren Geçerli Olacak?

Ticaret Bakanlığı’nın Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nde yapmış olduğu değişiklik geçtiğimiz hafta Resmi Gazate‘de yayımlandı. Resmi Gazete’deki bilgiye göre yeni iade yasası 1 Ekim itibariyle geçerli olacak ve yürürlüğe girecek.

Elektronik Ürünlerin İadesi

Resmi Gazete’de elektronik ürünlerin iadesi ile ilgili de yeni kuralların getirildiği duyuruldu. Yeni yasaya göre cep telefonu, akıllı saat, tablet, bilgisayar ve drone gibi ürünler satın alan alıcılar bu ürünlerden cayma hakkına sahip olmayacaklar.

E-Ticarette Yeni Dönem: İade Kargoları Alıcı Ödeyecek

Konusunda bizden destek almak istiyorsanız formu doldurun!