E-ticaretinizi Youtube ile Büyütmeniz için 6 Önemli Öneri

İçindekiler

Dünyanın önde gelen CRM şirketlerinden HubSpot  geçtiğimiz aylarda önemli bir çalışmaya imza attı ve markaların giderek daha çok Youtube’a yatırım yaptığının altını çizdi. Bu çalışmanın dikkat çeken noktası ise markaların neredeyse yarısı (katılımcıların% 48’i) Youtube’un pazarlama stratejilerine entegrasyonunu ciddiye alıyor. Peki, e-ticaret için YouTube üzerinden pazarlama yapmak neden bu kadar önemli?  E-ticaret için YouTube’un kullanılması, markanın insancıllaştırılmasına, arama motorlarında organik konumlandırmanın iyileştirilmesine ve çok fazla görünür kalmalarına olanak sağlıyor. 

Aylık 1.9 Milyar kullanıcı! 

Günlük etkin YouTube kullanıcı sayısının 30 milyondan fazla olduğunu biliyor muydunuz? Bu, her ay 1.9 milyar aktif kullanıcının bu platformda video izlediği anlamına geliyor.

Bu muhteşem kitle, e-ticaret için YouTube pazarlamasını benimsemenin bir nedenidir!

Bugün, YouTube dünyada en çok kullanılan ikinci arama motoru olmakla övünüyor. Markalar en çok kullanılan arama motorunda yer almak için Google Ads’e yatırım yapmaktan çekinmiyorsa neden YouTube’u hafife alsınlar?

Ve bu platformun kapsamı inanılmaz. Bugün, 18 ila 49 yaşları arasındaki kullanıcılar, TV izlemekten veya radyo dinlemekten daha YouTube videolarını kullanmaya eğilimlidir.

Sonuç olarak, e-ticaret için YouTube reklamcılığına yatırım yapmak bir seçenek değildir: Markalar için bir zorunluluktur.

Markanızı biraz daha insanileştirseniz? 

Markalar çoğu zaman bir web sitesinin arkasına saklanmış müşterilerine değer anlatmaya çalışırlar. E-ticaret için YouTube’da potansiyel müşterilerine doğrudan ve daha doğal bir şekilde bağlantı kurabilmelerine olacak verir. 

Tupperware, Zalando, Best Buy, Zappos ve diğer tanınmış e-ticaret şirketlerinin YouTube profilleri vardır. Neden? Kişisel bir dokunuşla içerik sunmalarına, başarılarının ardındaki öyküleri ortaya koymalarına, ürünlerinin nasıl çalıştığını daha iyi açıklamasına ve nihayetinde müşterilerine değer sunmasına izin verdiğinden. Türkiye’de ise bu işi en iyi yapan firmalar ise Arçelik, Vestel ve buna benzer firmalardır. Müşterilerimizden Defya ise bu alana ciddi yatırım yapmaya başlamıştır. 

Buna ek olarak, hikaye anlatımı ve benzer pazarlama stratejileri modadır. YouTube bunları uygulamaya koymak için mükemmel bir platformdur!

Üstelik ücretsiz! 

Sunulan değer ile karşılığında harcanan bütçelere bakınca arada çok büyük bir orantısızlık olduğunu söyleyebiliriz. YouTube, markalara ve üzerinden geçen ticari hacimden herhangi bir komisyon veya ücret talep etmemektedir. Tabii ki ücretli reklamları bu kapsama girmemektedir. 

Elinde yeterince uygulaması olmayan e-ticaret girişimlerine video kurgulama uygulaması olan Youtube Studio’yu ücretsiz vermektedir. 

Facebook gibi YouTube de organik trafiğin yanı sıra ücretli trafik olanağı sunmaktadır. Bu sebeple de viral kampanyalar yapmak isteyen markalar bu platforma ciddi reklam bütçeleri aktarmaktadır. 

Doğru hedef kitleyi web sitenize çekmek! 

Reklam ile web sitenize potansiyel müşteri çekmek daha da zorlaşıyor ve rekabet reklam maliyetlerinin artmasına sebep oluyor. 

E-ticaret sitenize doğrudan Youtube videoları üzerinden trafik çekebilirsiniz. 
Videolarınızın açıklamalarına link koymak, web sitenizden ilgili blog yazıları ile bağ kurmak, video isimlerinizi doğru seçmek, içeriklerini SEO odaklı yazmak Youtube aramalarında öne çıkmanızı ve Youtube üzerinden e-ticaret sitenize trafik elde etmenize yardımcı olacaktır. 

Sürekli geri bildirim ile içeriklerinizin performansını ölçün! 

Like’lar ve izleyici yorumları videolarınızın en iyi geri bildirim şeklidir. Bu sayede devamlı etkileşim sağlayabilir potansiyel müşterilerinize markanızın insani tarafını göstermenizi sağlar. 
Youtube kanalınıza üye olan takipçilerinizin beklentilerini ölçmek için video çekip yayınlamak en iyi geri bildirimi almanıza yardımcı olacaktır. Markaların halen büyük anketler yaparak bu geri bildirimleri almaya çaba göstermeleri gerçekten zor anlaşılır bir yöntem. 

Buna ek olarak Youtube’un analitik ekranları tıpkı Google Analytics kadar başarılı profilleme datası sunuyor ve videolarınızın izlenme performansını gerçek zamanlı paylaşıyor. Youtube kanalınıza gelen trafik ve bu trafiğin etkileşimini bu sayede yönetebiliyor ve doğru içerik kararları oluşturulmasında kullanabiliyorsunuz. 

Youtube Videosu: Yeni SEO gücü! 

Google şirketler grubunun parçası olan Youtube ciddi bir arama yapma uygulaması olmaya başladı. Kullanıcılar ve potansiyel müşteriler artık ürün ve benzer arama bilgilerini Google’dan değil Youtube üzerinden yapmaya başladılar. Bu da video içeriğin gitgide daha çok önem kazanacağı anlamına gelecek. Eskiden Bog içeriği neyse artık Video içerik o.

Google üzerinden arama yaptığınızda Youtube videolarını Vimeo vb. video içerik sitelerine oranla daha yukarıda çıkardığını anlamışsınızdır. 

SEO uzmanları göre video içeriklerinin bazı kilit kelimelerde konumlandırmada öne çıktığına dikkat çekiyor. Yoksa o meşhur Google algoritmasına artık Youtube videoları dahil mi?

Şüphesiz ki evet…

Google’ın algoritmaları ve diğer arama motorları için, video içeriği aynı zamanda kullanıcı deneyimini geliştirmek için çok önemli bir ihtiyaçtır. 

Youtube e-Ticaret Markaların en büyük müttefiki mi olacak?  Evet… E-ticaret şirketleri için Youtube videoları potansiyel müşterilerini kendi saflarına çekebilmek çok önemli bir silah olmaya devam edecektir. Rekabet ortamında müşterilerin kullanıcı deneyimini daha iyi yaşayacakları içeriklere ilgi duymaları ise son derece normaldir. 

Cisco verilerine göre global internet trafiğinin 79%’u video içerikleri üzerinden olacaktır. Bu da bu alanda Youtube’un geleneksel Televizyon’un yerini alacağı anlamına geliyor. 

Hemen başlayalım!

E-ticaret operasyonunuzu birlikte büyütelim.


Sizi Arayalım

Hemen başlayalım!

Başarılarına dokunduğumuz markaları inceleyin.


başarılarımız

E-ticaretinizi Youtube ile Büyütmeniz için 6 Önemli Öneri

Konusunda bizden destek almak istiyorsanız formu doldurun!