Dijital Dünyada Etkili İletişimin Anahtarı: E-Mail Marketing Rehberi

E-mail marketing mevcut ve potansiyel müşterilerinize ürün ve hizmetlerinizi tanıtabileceğiniz dijital pazarlama kanallarından biridir. E-ticaret sektörü özelinde baktığımızda; yeni ürünlerinizi ve kampanyalarınızı paylaşabileceğiniz, otomasyonlar ile sepette kalan ürünleri hatıratabileceğiniz geniş bir dünyaya sahip olan e-mail marketing doğru kullanıldığında firmalara yüksek kazançlar sağlayabilecek bir pazarlama kanalıdır.

E-Mail Marketing’in Faydaları Nelerdir?

E-mail marketing hedefleriniz doğrultusunda birçok farklı amaç için kullanılabilir. Genel anlamda bakarsak;

  • Marka bilinirliği
  • Ürün veya hizmet tanıtımı
  • Markanıza sadık müşteriler edinmek
  • Site trafiğini arttırmak
  • Satışları arttırmak

Diğer pazarlama yöntemlerine kıyasla, müşterileriniz ile çok daha hızlı ve doğrudan iletişime geçebileceğiniz bir kanal olan e-mail marketing birçok avantaja sahiptir. İstatistiklere bakıldığında bir kişinin e-postanızı görme olasılığı, sosyal medya paylaşımlarınızı görme olasılığından çok daha yüksektir. Ayrıca kişiselleştirilmiş e-posta gönderebilmeniz, herkese uygun tek bi kampanyaya kıyasla çok daha yüksek oranda dönüşüm avantajı sağlayacaktır.

E-Mail Marketing Çeşitleri Nelerdir?

E-posta pazarlaması kendi içerisinde bir çok çeşide ayrılmaktadır. Bunlar;

E-posta Kampanyaları

Karşımıza en çok çıkan e-mail marketing çeşididir. Kampanyalarınızı, ürünlerinizi, firmanız hakkındaki yenilikleri tanıtmak amacıyla kullanabilirsiniz. Hazırlayacağınız taslak ile elinizdeki mail listesine gönderim yapabilirsiniz.

Bültenler

Web sitenizden veya farklı mecralardan bültene kayıt olan kişilere düzenli aralıklar e-mail gönderimi yapabilirsiniz. Bu strateji ile müşterileriniz ile aranızdaki bağ her zaman canlı kalır ve markanıza daha sadık müşteriler edinebilirsiniz. Ayrıca bilinirliğinizi de sürekli olarak taze tutabilirsiniz. Bülteninize eklediğiniz yararlı bilgiler ve okunurluğu yüksek metinler ile de sadık bir kitle elde edebilirsiniz.

Otomasyonlar

Önceden tanımladığınız tetikleyicilere göre otomatik olarak gönderilen e-posta çeşididir. Web sitenizde gerçekleşen işlemlerden (satın alma, sepete ekleme, bir bültene kayıt olma vb.) sonra kişilere otomatik olarak gönderilir.

E-mail Marketing Nasıl Yapılır?

Öncelikle elinizde e-mail gönderebileceğiniz bir listeniz olmalıdır. Web sitenizdeki ziyaretçilere mail adeslerini paylaşmalarına yönelik içerikler hazırlayarak ya da satın alım yapmış müşterilerinizin mailleri ile bir liste oluşturabilirsiniz. Sonrasında bir aracı firma seçmeniz gerekiyor. Mailchimp, euromessage gibi firmaları inceleyip bütçenize uygun bir seçim yapabilirsiniz. En önemli kısım ise mail içeriğiniz. İlgi çekici ve tıklanma oranını yükseltmeye yönelik içerikler hazırlamalısınız. Tüm bunlardan sonra lislenize e-posta göndermeye başlayabilirsiniz.

E-mail Marketing Ne sıklıkla Yapılmalı?

E-mail marketing için gönderim sıklığı çok ince bir çizgidir. Hem müşterilenizi bıktırmamalı hem de markanızı unutmamaları için mail gönderim sıklığını çok iyi belirlemelisiniz. Ayrıca gönderdiğiniz e-postaların müşteriler açısından ilgi çekici ve yararlı olması gerekmektedir. Göndermiş olmak için gönderdiğiniz e-postalar bir süre sonra markanıza zarar verebilir. Bu sebeple hazırladğınız kampanyaları, yeni ürünlerinizi ve gerçekten ilgi çekici içerikler oluşturduğunuzda mailing yapmanız yeterli olacaktır.

E-mail Marketing Hangi Günlerde ve Saat Kaçta Yapılmalıdır?

Bu sorunun aslında tek bir doğru yanıtı maalesef yok. Yapılan farklı araştırmalara ve denemelere göre yapacağınız mailing çalışmasının gününü ve saatini belirleyebilirsiniz. Hedef kitlenizi inceleyerek, A/B testleri yaparak okunma ve tıklanma oranları yüksek olan saatlerde gönderim yapabilirsiniz. 

Yapılan araştırmalara göre en verimli günlerin Çarşamba, Perşembe ve Cuma olduğu ortaya çıkmıştır. Saat konusunda ise bir çok farklı görüş olsa da genel istatistikler sabah 08.00 – 11.00 aras veı akşam ise 19.00 – 20.00 arasında açılma oranlarının yüksek olduğunu gösteriyor.

Mailchimp İle Nasıl E-Mail Gönderilir?

Kayıt ve paket seçimi gibi aşamaları geçtiğiniz varsayarak Mailchimp ile nasıl mail göndereceğinize göz atalım.

mailchimp nasıl kullanılır 1

Sol üst tarafta yer alan Create butonuna tıkladıktan sonra önünüze çıkan seçeneklerden size uygun olanını seçerek devam edin. Biz bu aşamada “Regular email” seçeneğine tıklayarak standart bir mail için ilk adımı atıyoruz. 

e-mail marketing nedir mailchimp

Burada sizden mailinizi göndereceğiniz listeyi, gönderici bilgilerini, mailinizin başlığını ve açıklamasını girmeniz isteniyor. Başlık ve açıklamanızı içeriğinizle uygun ve ilgi çekici seçmeye özen gösterin. 

Bir önceki görselde yer alan Content kısmında Design Email’e tıklayarak mailinizi tasarlayabilirsiniz. Gelen ekranda isterseniz Mailchimp’in size önerdiği taslaklarla devam edebilir, isterseniz de sıfırdan kendi mail tasarımınızı oluşturabilirsiniz.

mailchimp ile e mail atma

Tüm işlemlerden sonra artık mail göndermeye hazırsınız! İster “Send” butonu ile o anda mailinizi gönderebilir. İsterseniz de “Schedule” ile ileriye yönelik gönderinizi planlayabilirsiniz.

Euromessage İle Nasıl E-Mail Gönderilir?

Euromessage ile mail gönderebilmeniz için öncelikle bir şablon oluşturmanız gerekmektedir. Hazır şablonları kullanabilir ya da kendiniz yeni bir şablon oluşturabilirsiniz. 

Sonrasında kampanya yönetimi kısmına gelerek sol üst tarafta yer alan yeni kampanya oluştur butonuna tıklıyoruz.

Gelen ekranda istenilen bilgileri girerek bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. 

Burada isterseniz ilk başta oluşturduğunuz şablonu isterseniz de hazır şablonları seçebilirsiniz. Ya da bu mail özelinde bir tasarım oluşturabilirsiniz. Ancak önerim en başta bir şablon oluşturup tüm maillerinizde bu şablonda değişiklikler yaparak kullanmanız yönünde. Bu sayede hem daha hızlı mailler oluşturabilir, hem de markanıza özel tasarlayacağınız mail şablonu ile bilinirlik kazanabilirsiniz. 

Tüm bu aşamalardan sonra gerekli yönergeleri takip edip son kısımda mail listenizi seçerek mailiniz isterseniz o anda isterseniz ileri bir tarih için planlayabilirsiniz.

Son Olarak İstatistikler Ne Diyor?

IndustryAverage Open RateAverage Click RateHard BounceSoft BounceUnsubscribe Rate
Beauty and Personal Care16.65%1.92%0.26%0.33%0.30%
Business and Finance21.56%2.72%0.43%0.55%0.20%
Computers and Electronics19.29%2.08%0.47%0.79%0.27%
Consulting20.13%2.49%0.50%0.79%0.27%
E-Commerce15.68%2.01%0.19%0.26%0.27%
Insurance21.36%2.13%0.67%0.71%0.25%

(Kaynak: mailchimp)

Açılma ve tıklama oranları dışında özellikle E-ticaret firmaları için önemli olan bir diğer veri de ROI(yatırım getirisi). Global araştırmalara göre harcadığınız her 1$’a karşılık ortalama 38$ gelir elde edebilirsiniz. Bu istatistikler her sektöre ve firmaya göre değişiklik gösterse de doğru kullanılabilirse e-mail marketing firmanız için önemli bir gelir kaynağı olacaktır.

Düşük maliyetler ile giriş yapabileceğiniz bu pazarlama kanalını kullanmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Doğru içerik, gönderim sıklığı ve zamanlama konularına dikkat ederek hem marka bilinirliğinizi hem de gelirinizi arttırabilirsiniz. 

Commertouch profesyonel dijital pazarlama ekibi ile e-mail kampanyalarınızı en doğru şekilde kurgular ve potansiyel müşterilerinize iletir. Siz ise yalnızca verileri inceler ve artan cironuzun keyfini çıkarırsınız.

Benzer İçerikler

Google İşletme Hesabı Nedir?

Google İşletme Hesabı, işletmelerin çevrimiçi görünürlüğünü geliştirmelerine ve müşterilerle daha kolay iletişim kurmalarına yardımcı olan ücretsiz bir araçtır. Bu hesap

Dermojetin cirosu nasıl %200 arttı?

*Mail adresinize gönderelim