Doğru Influencer Çalışması ile Picus Food’un Sipariş Sayısı Nasıl Arttı?

İçindekiler

influencer marketing

Dijital pazarlama genişleyen ekosistemler ile birlikte nüfusun çok büyük bir yüzdesinin uyku dışında neredeyse her anına etki ediyor. Bu dijital ekosistemin genişleyebilmesi için içerisinde neredeyse herkese kendini duyurabilme imkanı tanıması artık takip edilemeyecek boyutta “ünlü” insanlar yarattı ve influencer olarak tanımlanan bu kişiler dijital pazarlamada aktif rol oynuyor.

Influencerlar, online perakendenin dijital reklamlar ile tüketicilere sunamadığı deneyim boyutunu nispeten tamamlayarak onları ikna etmek konusunda oldukça başarılı oldu. Sosyal medyanın erken dönemlerinde sadece bir grup olan bu kişiler artık çok daha derinlemesine tüketim kategorilerine göre gruplara ayrılıyor; nano, micro, macro, mega influencerlar gibi kitle büyüklüklerine göre birer mecra gibi konumlanıyorlar.

Online perakende alanında erken sayılabilecek zamanlardan bu yana influencerlar ile birlikte çalışmış markalar bu alana erken adapte olmaları ile kendilerini bir bakıma farklı bir konuma oturtabildiler. Ancak günümüzde her şeyin çabuk tüketildiği gibi “influencer” kelimesi de biraz kulak tırmalayan boyuta ulaşsa da influencer pazarlaması düzgün planlama ve taktiklerle aksiyon alındığında e-ticarette satış yaptırabilen önemli bir yöntem.

Geçtiğimiz Mart ayında Picus Food’un Trendyol üzerinde satışlarını artırmak istemesi üzerine Trendyol (TMS) ile ortak yürütülen çalışma ile firma için önemli ancak geri dönüşleri düşünüldüğünde riske edilebilecek bir yatırım ile bir influencer pazarlaması çalışması kurguladık.

Trendyol Verileri

Trendyol’un verilerinden hareketle TMS influencer veritabanında bulunan Picus için en doğru 5 influencer ile çalışmayı başlattık. Bir influencer pazarlama çalışmasının etkili olabilmesi için önemli kriterlerin aynı anda birlikte yer almasına oldukça dikkat ettik. Bu kriterler; doğru zaman, doğru ürün, doğru mesaj, doğru kampanya olarak sıralanabilir.

Çalışmanın ardından sonuçları raporladığımızda oldukça tatmin edici rakamlara ulaşıldığını gördük. Picus Food Trendyol mağazasında influencerların etkisi ile sipariş sayısı %152 artarken mağazanın ziyaretçi sayısı ise %335 arttı. Ciro ise sipariş sayısı ile doğru orantılı olarak %153 oranında artış gösterdi.

Influencer çalışmalarında sürdürülebilirlik esas olmalı ancak farklı alternatiflerle ve kabul edilebilir zaman aralıklarıyla tüketiciyi sıkmadan marka algısını düşürmeden planlama yapmakta fayda var. Müşterilerimizin kısıtlı bütçeleri ve her bir liranın önemi de düşünüldüğünde iyi kurgulanmamış influencer pazarlaması çalışmaları hüsran yaratabilir. Ancak unutulmamalı ki; influencerlar tüketicinin hala sosyal medya kanallarında en çok takip ettiği ve en çok esinlendiği kişiler olarak ön planda.

Doğru Influencer Çalışması ile Picus Food’un Sipariş Sayısı Nasıl Arttı?

Konusunda bizden destek almak istiyorsanız formu doldurun!