Covid-19 Sonrası Yaz Trendleri Nasıl Olacak

İçindekiler

covid-19

Aşılama hızının artması ve havaların da ısınmasıyla birlikte normalleşme dönemine girdik. Yeniden açılma süreci, havaların ısınmasıyla birleşince birçok insan yaz tatiline başladı.

Yaz ayları e-ticaret markaları için durağan aylar olabiliyor. Dopigo verilerine baktığımızda 2020 yılının Haziran, Temmuz ve Ağustos ayı sipariş ortalamaları 2020 yılının genel ortalamasından %13 daha az olduğunu gördük. Yaz tatilinin başlaması ile birlikte birçok tüketicinin de alışveriş alışkanlıklarında değişkenlikler yaşanıyor. Peki markalar tüketicilerin değişen bu alışkanlıklarına nasıl uyum sağlayabilirler?

İnsanlar Yaz Aylarında Yeni Hobiler Ediniyor

Yazın uzun günleri, daha fazla insanı yeni hobiler bulmaya teşvik edebilir, böylece ihtiyaç duyabilecekleri ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için bir fırsat olabilir. Müşterilerinize yaz aylarında hazırlayabilecekleri tarifler, yazlık giyim tarzı kılavuzları gibi içerikler oluşturmak müşterilerinizin ilgisini çekebilir. Sezonluk içerik, müşterilerinizin günlük hayatlarının bir parçası olmanın iyi bir yoludur.

Kampanya Günlerinin Doğru Belirlenmesi

Yaz aylarında Cumartesi ve Pazar günleri haftanın en zayıf alışveriş günleri olabiliyor bu sebeple kampanyalarınızı bu günlere denk getirmek kampanyanın tam potansiyeline ulaşmamasına sebebiyet verebilir.

Yaz Aylarında Mobil Cihaz Kullanımı Artıyor

Yaz aylarında insanların daha çok dışarda vakit geçirmesi nedeniyle mobil cihaz kullanımı bu aylarda artış göstermektedir. Müşterilerin iyi bir deneyim sunmak amacıyla e-ticaret sitenizin mobil cihazlar optimize olduğuna emin olmalısınız.

Yaz aylarında, Facebook’ta mobil cihazlar üzerinden içerik paylaşımı diğer sezonlara göre %26 daha fazla yapılıyor. Bu da insanların daha çok sosyal medya platformlarında zaman geçirmesi anlamına geliyor. Mobil trafiğin artış gösterdiği bu aylar sosyal medya platformları üzerinden tanıtım yapmak için fırsat olabilir.

Lokasyon Bazlı Reklam

Covid-19 da etkisiyle insanlar yaz aylarını şehir dışında geçirmeyi tercih ediyorlar. Yaz ayı nüfusunun fazla olduğu bölgelere özel lokasyon bazlı reklam kurguları geliştirmek markanız için bir fırsat olabilir. Kocamaar için Muğla bölgesine özel kurguladığımız reklam ile yaklaşık 9 kat reklam getirisi elde ettik. Lokasyon bazlı reklamlar aynı gün teslimat hizmeti yapabilen markalar için de bir fırsat olacaktır.

Covid-19 Sonrası Yaz Trendleri Nasıl Olacak

Konusunda bizden destek almak istiyorsanız formu doldurun!